Velký zájem o muzeum vyvolalo především letošní výročí 150 let od bitvy u Hradce Králové. Zajímavě pojatá expozici bude krvavý střet na Chlumu připomínat až do konce září.

Už dlouhých osm desetiletí připomíná Muzeum války 1866 na Chlumu události bitvy u Hradce Králové. Muzeum bylo postaveno v letech 1932 až 1936 a to z iniciativy sedláka Josefa Volfa, který jako šestiletý chlapec pozoroval válečné události roku 1866 z rodných Máslojed.

„Můj zájem o krvavé drama nezůstal utajen a já byl po léta vyhledáván od turistů a žádán za provedení a vysvětlení na bojišti. A tak jsem měl příležitost, od Prusů i Rakušanů, kteří tu válku prodělali, dozvědět se o věcech, které v žádné knize nejsou zaznamenány,“ napsal ve své knize o historii prusko-rakouské války Josef Volf.

Náklady na stavbu muzea se vyšplhaly na 44 tisíc korun. Základ tehdejší expozice představovaly soukromé sbírky. A právě zajímavý vývoj budovy i postupné rozšiřování expozice současná výstava na Chlumu přibližuje.

Letošní významné výročí 150 let od krvavé bitvy na Chlumu přilákalo do muzea rekordní počet návštěvníků. „Během měsíce července si do Muzea války 1866 na Chlumu našlo cestu o 2000 více návštěvníků než v loňském roce,“ uvádí na svých stránkách Muzeum východních Čech, pod které spadá i chlumecké muzeum.

Celkem v červenci muzeum navštívilo přes 3500 lidí a 3600 návštěvníků vystoupalo na nedalekou rozhlednu. Rekordním dnem byla pak neděle 3. července, tedy den, kdy se na Chlumu odehrála rekonstrukce bitvy mezi rakouským císařstvím a pruským královstvím. Konkrétně do muzea zavítalo více než 1300 lidí.

Muzeum války 1866 na Chlumu je možné navštívit až do 30. září mimo pondělí každý den od 9 do 17 hodin. Rozhledna je otevřena vždy od úterý do neděle až do konce srpna. V září a říjnu je provoz rozhledny omezen pouze na víkendy.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.