„Akce navazuje na naši spolupráci s nadačním fondem Na kole dětem v minulém roce, kdy regionem Orlických hor a Podorlicka projely celkem tři etapy tradiční cyklotour napříč republikou, známé jako NA KOLEDĚTEM. Letos se pojede již 9. ročník. A protože účastníky této tradiční akce náš region loni skutečně nadchl, vznikl i nápad zrealizovat cykloturistickou akci „na míru“ našemu regionu, provést cyklisty po zdejších zámcích a představit to, v čem je náš region na úrovni republiky skutečně výjimečný,” uvedla Eva Vaníčková, ředitelka Destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko.

Během dvoudenní cyklotour našlapali cyklisté celkem 130 kilometrů a navštívili sedm zámeckých areálů.

Start i cíl byl v Hradci Králové u obchodního centra Orlice shopping parku, odkud nadšení cyklisté vyrazili proti proudu řeky Orlice nejen za krásami zámků na Orlici, ale poznali i nově zpřístupněný zámek v Kvasinách a neminuli rovněž populární zámecký areál v Opočně.

Prvním zastavením byl zámek v Častolovicích, následoval Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, kde peloton cyklistů přivítal přímo hrabě František Kinský a účastníky pohostil v Toniově zámecké kavárně a restauraci svým kuchařským umem osobně i jeho syn Kristian.

Zrovna tak čekal na cyklisty v Doudlebách na svém zámku Petr Dujka, pokračovatel rodu Litic z Bubna, který účastníky provedl zámkem a všechny nadchl svým osobitým výkladem.

Zcela netradiční setkání a zážitek na peloton čekal na zámku v Potštejně, kde zrovna probíhaly čarodějnické prohlídky. Majitelé zámku Lenka a Zdeněk Nováčkovi, ač byli v čarodějnickém převleku zcela k nepoznání, vyprovodili cyklisty ze zámku až na nádvoří a popřáli všem hodně štěstí k výšlapu za zaslouženou vyhlídkou na Orlické hory.

Sobotní cyklojízda končila v Rychnově nad Kněžnou, kde byla pro účastníky připravena večerní prohlídka Kolowratského zámku a také příjemné ubytování v Hotelu Havel na náměstí.

I na zámku v Kvasinách vítala účastníky nedělní cyklojízdy majitelka zámku Soňa Klímová v doprovodu rytíře Půty, která rovněž zaujala svým vyprávěním a pozvala na premiéru a první ročník Půtových zámeckých slavností (30. června). Mezi občerstvovacími zastávkami nechyběly také vyhlášené cykloturistické cíle v podhůří Orlických hor, a to Chata na Vyhlídce u Vamberka nebo Motel Skalka v Podbřezí.

„Trasa této cyklojízdy je podle pozitivních reakcí účastníků výborným a navíc i ověřeným tipem na příjemné cykloputování, spojené s rozmanitými kulturními zážitky,” zve do regionu cykloturisty Eva Vaníčková.

Do akce se zapojili především cykloturisté z Prahy a jižní Moravy, ale také z Hradce Králové, Rychnova nad Kněžnou nebo z okolí Náchoda. Zpestřením pelotonu, který čítal na 50 nadšených cyklistů z různých koutů republiky, byli kromě Josefa Zimovčáka v čele i další jezdci na vysokých kolech. 

Výtěžek z akce podpoří léčbu onkologicky nemocných dětí, které jsou v péči Dětské kliniky – Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.