Vždyť více než čtyři stovky motocyklů značky Jawa zaplnily všechny části areálu koupaliště v Ledcích a jejich majitelé nejen z Česka, ale i Slovenska a Polska spolu s pořadateli vzdali hold velké osobnosti našeho předválečného průmyslu, která se na východě Čech narodila před 140 lety. 

Mezi unikáty letošního ročníku opět patřily především předválečně motorky, které nejsou běžně k vidění a jimž díky jejich „páníčkům“ ani mnoho desítek let od doby, kdy vyjely z továrny, na kráse neubralo. Spíše naopak. Typy jako Pérák, Pařez, Pionýr, Robot, Rumpál a mnoho dalších tu excelovaly a návštěvníci se pohledů na ně nemohli nabažit.

Nedílnou součástí Srazu přátel Jawy se už podruhé stal závod v jawatlonu. Po loňské světové premiéře se v hlavách členů Klubu netradičních nápadů vyklubaly myšlenky na jeho další zatraktivnění a zpestření. Podobně jako účastníkům Velké pardubické ztěžovaly tentokrát zdolání trati překážky - jednou byla lavice (sice ne irská, ale dřevěná), tou další příkop (i když ne Taxisův, ale vodní, přesto měli jezdci s jeho překonáním podobné problémy).

Ze třech rozjížděk postoupili do finále vždy první dva v cíli. Nervozita vzrůstala. Start ulilo dokonce pět závodníků, a tak ředitel závodu Luboš Šmída se musel narychlo převtělit i v komisaře, sehnat startovní vlajku, aby vpustil na trať kompletní šestici finalistů naráz. 

Kdo zvítězil, důležité není. Přes nástrahy okruhu se všechny rozjížďky, včetně té finálové, rozhodovaly na střelnici. Terče musely být kompletně zasaženy, což působilo problémy - v jednom případě to dokonce vypadalo, že než se tak stane, dojde pořadatelům zásoba broků.

Omyl při palbě do černého byl před opuštěním palebné pozice "odměněn" pitem, jehož konzumace přišla aktéry draho, neboť mezitím náskok vedoucích jawatlonistů narůstal.          

Diváci se skvěle bavili a stroje značky Jawa dokazovaly svoji prvotřídnost i to, že své majitele dovezou do cíle za jakýchkoliv okolností.

Odpoledne se očekával příjezd kolony historických automobilů a poté se jawisté společně vydali na spanilou jízdu k rodnému domu Františka Janečka, aby uctili památku osobnosti, která stála u zrodu značky Jawa, jedné z nejznámějších a nejúspěšnějších českých průmyslových značek minulého století.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.