Po zkušenostech z prvních dvou ročníků je předem naprosto jasné, že účastníci (vlastníci strojů i diváci) se mají na co těšit, protože v hlavách členů Klubu netradičních nápadů se klubou velmi neobvyklé myšlenky doslova jako houby po dešti.   

Sraz bude oficiálně zahájen v 10 hodin, kdy začne přehlídka strojů Jawa různého věku, kubatury a také hodnoty - od pionýrů vytažených možná nedávno ze zaprášené stodoly až po skvosty, jejichž hodnota se pohybuje v šestimístných číslech a rok od roku vzrůstá.

K počtu přihlášených strojů se za pořadatele vyjádřil Jan Šmída: „V pondělí 4. června večer bylo přihlášeno více strojů jak v minulých ročnících, a to stále zbývá do uzávěrky ještě několik dnů. Velmi nás těší přihlášky z okolních států - většina z těchto zahraničních účastníků přijede po vlastní ose.“

Zároveň dodal: „Mezi unikáty letošního ročníku budou opět patřit především předválečně motorky, které nejsou běžně k vidění. Dále se těšíme na ojedinělý exemplář z motomuzea v Šestajovicích.“

Jeden z vrcholů srazu naplánovaly hlavy plné nápadů na sobotní pravé poledne, kdy odstartuje závod v jawatlonu. Pokud jste neviděli loňskou světovou premiéru této disciplíny či o ní aspoň nečetli, popř. neslyšeli, vězte, že se jedná o biatlon, při kterém závodníci vymění lyže za pionýry a mopedy. A to se pak dějí věci!

Chyba na střelnici není "odměněna" trestným kolem, ale plechovkou birellu, kterou musí závodník vypít před odjezdem na další okruh. Že taková soutěž přináší spoustu legrace jak pro jezdce, tak především pro diváky, není třeba dodávat. Pro ilustraci ještě tolik, že první ročník vyhrál jawatlonista se zlomenou nohou, jenž navíc finále absolvoval na náhradním stroji, protože u toho svého stačil zlomit řídítka.  

A co je připraveno letos? „Pravidla zůstávají stejná, ale na trati se objeví nové překážky. To je překvapení pro soutěžící, ale i pro diváky,“ prozradil Jan Šmída.

Odpoledne pak skončí legrace a přijde znovu čas pro fajnšmekry. Ve 14 hodin se očekává příjezd kolony historických automobilů zn. Jawa, k níž Šmída poznamenal: „Kolona vozidel značky Jawa nebude v letošním roce tak masivní jako v minulých letech. Návštěvníci ale nemusí být z této situace smutní, neboť na sraz má dorazit skupina unikátních veteránů jiných značek.“

Také tentokrát se všichni "jawisté" vydají na spanilou jízdu k rodnému domu Františka Janečka, zakladatele značky, mnohými považované za národní poklad. Tato skvělá osobnost se totiž narodila 23. ledna 1878, tedy před 140 lety, v části obce Ledce nazvané Klášter nad Dědinou.

Že sraz bude pokračovat i večer, není třeba dodávat. Přesto Klub netradičních nápadů Ledce přidal ještě jednu důležitou informaci: „Z řad uchazečů o sraz jsme zaznamenali zprávy o tom, že se sraz nekoná z důvodu rekonstrukce hlavní silnice z Třebechovic pod Orebem do Opočna. Situace je taková, že rekonstruovaný úsek Ledce – Polánky je od dnešního dne otevřen a příjezd od Opočna bude umožněn přes Přepychy a Bolehošť (silnice 304) po krátké a vyznačené objízdné trase. Mapu objízdné trasy najdete na webových stránkách www.knnledce.cz.”

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.