Pořadatelem Srazu přátel Jawy v obci, v jejíž části Klášter nad Dědinou se narodil zakladatel pro nás tolik cenné značky - František Janeček, je Klub netradičních nápadů. Už název pořadatelské sestavy naznačuje, co se rodí v hlavách členů, a Jawatlon to splňuje ve všech směrech.

Základem disciplíny je motokrosová trať a biatlonová střelnice. Trasu zpestřuje překážka a slalom, na střelnici se pálí do černého vzduchovkami.

Do světové premiéry Jawatlonu v Ledcích se přihlásilo dvanáct závodníků, které pořadatelé rozlosovali do dvou skupin, z nichž vždy tři nejlepší postupovali do finále. Ve 14 hodin mávl ředitel závodu Luboš Šmída v červeném triku s charakteristickým nápisem „Legendy nestárnou“ stejně červenou vlajkou a vzápětí první šestka sprintem zdolávala startovní rovinku vstříc svým strojům.      

Rozdíly v síle motorů, roku výroby a technickém stavu okamžitě smazávalo nadšení jawatlonistů, vyhecovaných hlasy fanoušků. Co na tom, že jeden ze závodníků nastoupil s nohou v sádře a tím i na první pohled se značným handicapem. Hole stylově odhodil po vzoru Gabriely Soukalové s jediným rozdílem, že tak udělal hned na začátku a ne až na střelnici.

Na startovním roštu závodníci naskočili „do sedel“ svých motorek a velmi rychle se první z nich propracovali přes všechna úskalí trati k první střelbě vleže. Už tato pozice přinesla první minely a tím pádem i trestné birelly. 

Čtete správně - chyba na střelnici znamenala vyprázdnit plechovku nealko piva před dalším kolem. Nezúčastněný si může pomyslet: „Příjemné osvěžení,“ opak byl ale pravdou, zvlášť pro jedince, který by takové pivo v životě nepozřel.

Po druhém kole na motorce následovala střelba vestoje, v případě nepřesnosti stejně „oceněná“. Diváci povzbuzovali, skandovali a mnozí dokonce litovali, že takové závody nevysílá televize. Z důvodu dobré viditelnosti někteří použili „toi-toiku“ jako tribunu, načež ředitel závodu suše pronesl, že tolik lidí na haj…ku v životě neviděl.  

Tribuny vítaly první tři. Diváci byli v šoku, když do finále s přehledem postoupil jezdec s nohou v sádře. Nestačilo ovšem, že má zlomenou nohu, ze samé radosti v cíli vyskočil ze stroje, který ho dovezl k postupu, takovým způsobem, že se po dopadu zlomila i řídítka.    

V rychlém sledu následovala druhá skupina, v níž byl favorizován jezdec, na jehož louce se jezdilo a kde tudíž mohl před závodem trénovat, navíc tam prý dobře zná každého krtka. Dalšímu to asi bylo líto, a tak si na nosiči vezl svého plyšáka.  

A pak přišlo na řadu finále. Dramatické boje na trati i na střelnici vrcholily v cíli. Ve chvíli, kdy se užuž zdálo, že vítěz je jasný a stane se jím Milan Mach, rozhodčí reklamovali, že nevypil nealko pivo po chybě na střelnici. Musel tedy až v cíli vyprázdnit plechovku a toho využil Tomáš Píša, který s nohou v gypsu a ještě k tomu na náhradním stroji slavně zvítězil, a to doslova o pouhý lok birellu. Třetí místo bral Jirka Šafránek.

Vítězi prvního Jawatlonu v Ledcích byli ale úplně všichni – skvělí závodníci, majitelé hlav plných netradičních nápadů a taky diváci, co fandili všem bez rozdílu.    

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.