Na otázku, proč se zde sjedou přátelé zrovna této značky, je odpověď velmi jednoduchá. Právě v části obce Ledce, nazvané Klášter nad Dědinou, se 23. ledna 1878 totiž narodil Ing. František Janeček, zakladatel firmy Jawa. 

A tak se již podruhé Ledce ponoří do nostalgického řevu, linoucího se z motorů péráků, pařezů a dalších klenotů z dílny nejvěhlasnější české motocyklové značky.

Akce se koná v areálu ledeckého koupaliště a pořadatelé z Klubu netradičních nápadů s radostí uvítají též motocyklové a automobilové veterány jiných značek.

Program Srazu přátel Jawy

8:00 - 10:00 přejímka motocyklů a historických automobilů
10:00 otevření areálu pro veřejnost
11:00 oficiální zahájení
14:00 Jawatlon - závody na pionýrech a mopedech 
15:30 spanilá jízda k rodnému domu Františka Janečka
16:30 návrat do areálu ledeckého koupaliště
20:00 večerní zábava "Československé pecky a fláky s hapaláky"

Loňští účastníci si určitě vzpomenou, že mezi nejvzácnější vystavené kousky patřil například motocykl z roku 1969, a to předchůdce Jawy Bizon, Jawa 250 typ 623 tzv. unifikovaná řada, jichž bylo vyrobeno a dochováno velmi málo. Samozřejmě převažovaly motocykly z 50. a 60. let, tzn. Péráky a Kývačky. Z menších kubatur potom Pařezy, Jawetty a Pionýry.

A kolik strojů se už přihlásilo letos? „V současné chvíli máme oficiální cestou přihlášenou téměř stovku strojů, včetně několika opravdu vzácných a zajímavých exponátů jak z dílny nejproslulejší české motocyklové značky Jawa, tak i z řad jiných motocyklových a automobilových značek. Za zmínku stojí například model Jawa 500 OHW, též "Rumpál", vůbec první sériově vyráběný motocykl značky Jawa. Těší nás, že dále účast na letošním srazu přislíbil Auto Jawa klub, takže bude k vidění i několik kousků Jawa Minor,“ prozradil podrobnosti ze zákulisí Jan Šmída, člen organizačního týmu. 

Doplnil, že na první ročník do Ledců zavítalo okolo tří stovek exponátů a letos pořadatelé očekávají, že se toto číslo ještě o velký kus posune. 

I v tomto roce je pro aktivní majitele strojů Jawa naplánována spanilá jízda k rodnému domu Františka Janečka na statek v Klášteře nad Dědinou. Než ale veterány vyrazí na cestu, proběhne Jawatlon.

Pokud také netušíte, co Jawatlon je, nejste zdaleka sami. V hlavách členů Klubu netradičních nápadů, se totiž většinou rodí věci, nad nimiž si může nečlen KNN svoji hlavu ukroutit.

Vysvětlení tedy podá Jan Šmída: „Vzhledem k letošní dlouhotrvající zimě uspořádal Klub netradičních nápadů Ledce závody v biatlonu. Biatlonové klání sklidilo neskutečný ohlas a nadšení všech diváků i závodníků. Právě zde vznikla myšlenka, že bychom mohli takový závod zopakovat během srazu přátel značky Jawa. Pravidla se podobají biatlonovým závodům, avšak oproti klasickým lyžím vymění závodníci své lyže za pionýry a mopedy. Střílet se bude vzduchovými zbraněmi na originální biatlonové terče. Závodit se bude s hromadným startem, při chybné střelbě následuje trestné kolo.“  

A závěr? Návštěvníci i vystavovatelé se mohou vedle samotných strojů těšit na bohatý doprovodný program. K vidění bude mimo jiné jarmareční hudební těleso Nešlapeto či ukázka lodního modelářství.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.