Pravda, vítězové prvního biatlonového závodu v obci Ledce, upořádaného místním Klubem netradičních nápadů, si ani nepolepšili v žebříčku světových es, ani jim na kontě nepřibyla další tučná "prize money", přesto si závod užili úplně stejně jako profesionálové, a spolu s nimi i diváci na trati v areálu ne nepodobném vyhlášené Vysočina aréně v Novém Městě na Moravě.

Do závodu se zaregistrovalo 24 závodníků a závodnic, a to jak domácích, tak z blízkého i širšího okolí. Nechyběli účastníci z Očelic, Bolehoště, Polánek, Dobrušky, Třebechovic, ale i z Týniště a Kostelce nad Orlicí, své reprezentanty měla i krajská metropole Hradec Králové.

O ambicích jednotlivců leccos vypovídala už jejich lyžařská výbava. Jedni používali lyže i doplňky světových značek, druzí dorazili ve stylu Hanč – Vrbata. Rozdíly se ovšem na dvoukilometrové trati rychle vyrovnávaly.    

Jury rozhodla, že se bude jednat o závod smíšený a účastníky rozdělila buď dobrovolně, některé pak losem, do pěti základních skupin. Po startovním výstřelu zdolávali biatlonisté trať jak klasicky, tak bruslením, každý podle svých možností.

Celé startovní biatlonové pole mělo oproti profesionálům na trati v Ruhpoldingu tu výhodu, že zbraně „nevláčelo“ během závodu na zádech, neboť ty zůstávaly na jednotlivých postech na střelnici. Také tam se projevovaly značné rozdíly v technice. Jedni běžky odkládali, druzí stříleli jako profíci vleže na břiše, další použili zvláštní polohu zpola na boku, zpola na břiše.  

Právě tady mohly závodnice-ženy dokonce využít služeb „nabíječů“ a mnohé tuto výhodu uvítaly. Přesnost střelby byla pozoruhodná a škoda, že si ji po pátečním střeleckém výbuchu českých reprezentantů v Německu nemohli všimnout reprezentační trenéři. Možná by právě v Ledcích objevili nové ostrostřelce a naděje pro český mužský elitní tým.  

Tref do černého bylo nepočítaně, jen málokterý závodník minul pět černých kruhů. Pokud se tak přesto stalo, čekal ho před zraky fanoušků trestný okruh.         

A výsledky? Ty opravdu nejsou důležité, důležitý byl netradiční nápad a jeho blesková realizace, samozřejmě také zájem o účast a hlavně legrace, která celý závod provázela.

Organizátoři prostřednictvím sociální sítě uzavřeli hodnocení závodu takto: „Doběháno a dostříleno. Historicky první ledecké biatlonové klání na trati ukázalo, že u Mirovských není o běžkařskou techniku nouze, na střelnici pak jen potvrdilo, že chodit ke Šmídům potají na švestky se rozhodně nevyplácí...”

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.