V Den české státnosti, tedy 28. září, se v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Velkém náměstí v Hradci Králové uskuteční Svatováclavský koncert, na němž se v 17 hodin představí laureát Mezinárodní varhanní soutěže J. S. Bacha v Lipsku Pavel Svoboda a houslistka Iva Kramperová.

V programu koncertu, který bude přenášen videoprojekcí z kůru, zazní díla Bacha, Pachelbela, Buxtehudea a dalších. 

Varhaník Pavel Svoboda absolvoval Akademii múzických umění v Praze u doc. Jaroslava Tůmy. Mezi jeho četné a nejvýraznější úspěchy patří titul laureáta soutěže Pražské jaro z roku 2013 a 2. cena a titul Bachpreisträger v prestižní mezinárodní soutěži v Lipsku.

Spolupracuje se souborem Barocco sempre giovane, jako sólista vystupuje s orchestry, účinkuje na hudebních festivalech v ČR i v zahraničí. V letošním roce hrál recitály mimo jiné v Německu, Francii, Polsku, Číně a to na prestižních pódiích (Katedrála Marseille, Beijing Concert Hall atd.). Nyní připravuje projekt, jehož cílem je nastudovat a veřejně uvést kompletní varhanní dílo Johanna Sebastiana Bacha.

Iva Kramperová, absolventka Hudební fakulty AMU v Praze, je vyhledávanou sólistkou a komorní hráčkou, spolupracuje s osobnostmi jako Václav Hudeček, Jiří Bárta, Ivan Ženatý, Barbara Maria Willi, Radek Baborák, Alfréd Strejček, Václav Vonášek a řadou dalších.

Jako sólistka vystupuje s orchestry (Moravská filharmonie Olomouc, Komorní filharmonie Pardubice, Plzeňská filharmonie aj.), účinkovala při setkání prezidentů na summitu zemí Visegrádské čtyřky, zahajovala Mezinárodní pěveckou soutěž Antonína Dvořáka v Grandhotelu Pupp v Karlových Varech.

Je koncertním mistrem komorního souboru Barocco sempre giovane, s kterým natočila řadu CD a vystoupila na stovkách koncertů v ČR i v zahraničí (Španělsko, Německo, Belgie, Makedonie aj.) včetně festivalů jako je Pražské jaro.  

První koncert v Rudolfinu

Poté Hradecká nokturna pokračují historicky prvním koncertem v tzv. hradeckém Rudolfinu (aule obchodní akademie na Pospíšilově třídě), kde bude 22. listopadu uvedeno komorní drama, příběh zapovězené lásky anglické lady a francouzského rytíře nazvané Le Jardin des Plaisirs (V zahradě potěšení) v podání souboru Plaisirs de Musique.

Soubor se specializuje na autentickou interpretaci hudby starších stylových období na dobové nástroje. Pod uměleckým vedením Jana Čižmáře se věnuje interpretaci hudby od 15. do 19. století. Jeho členové jsou přední evropští profesionální hudebníci, specialisté na starou hudbu. Projekty, na kterých ansámbl účinkuje, jsou jednak čistě hudební, zahrnují však také spolupráci na operních realizacích, recitály se zpěváky, herci i tanečníky.  

V Hradci Králové se představí s hudebně volným výběrem tématicky vhodných skladeb a textů z per anglických a francouzských autorů období přelomu 17. a 18. století (děj je zasazen do roku 1697). Občasné vybočení (např. Flow my teares z roku 1600) je inspirováno touhou přispět do programu těmi nejvhodnějšími emocemi.  

V programu účinkují Laila Cathleen Neuman (NL) - soprán, Jean-Sébastien Beauvais (MC/FR) - kontratenor, Marta Kratochvílová - traverso, Jan Čižmář - loutna, theroba - vypravěč, umělecký vedoucí.  

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.