Slovo svatý bylo nepřípustné, zmizelo z názvů několika obcí, režim měl jiné ikony. Podle jedné z nejpopulárnějších divadelních her Loupežníci na Chlumu dal kostelu vzniknout strašlivý mord krásné Bibiany a láska k Panně Marii.

Areál v poslední letech prochází rekonstrukcí, hodně sem jezdí i výpravy z Německa. Na Chlumu se odehrával divadelní kus, Loupežníci na Chlumu, který byl ve své době jedním z nejhranějších divadel v Evropě.

Slavní Loupežníci

Heinrich C. Cuno, německý herec, dramatik a karlovarský knihkupec napsal v roce 1814 hru Die Räuber auf Maria-Culm. O rok později ji přeložil do češtiny Jan Nepomuk Štěpánek.

Popisuje založení poutního kostela Maria Kulm. Hra měla obrovský úspěch hlavně v Německu, v roce 1911 ji uvedlo i pražské Národní divadlo, poslední adaptace je v podání souboru F. R. Čecha pod názvem Loupežníci na Chlumu aneb O statečné Bibiáně. V místě, kde stála dřevěná kaple, měli skrýš i loupežníci, do jámy s pokladem házeli mrtvoly svých obětí.

Dcera kastelána na dnes již zaniklém hradě Rusově se jim vypravila skrýš vyprázdnit, byla chycena a zabita. Za peníze, které se našly ve skrýši, byl prý postaven první kostel.

Nejdřív jen Chlum

Obec se nejdříve jmenovala pouze Chlum, název Chlum Svaté Máří jí byl přiřčen v roce 1921.  

Počátky osídlení nejsou známy, první zmínka se váže ke 13. století, kdy tu stála dřevěná kaple se sochou Panny Marie. Za soškou putovalo stále více poutníků, církev toho využila, dobré to bylo i pro majitele panství, takže kolem roku 1400 tu postavili kamenný kostel Panny Marie a Máří Magdaleny. Osadu kolem kostela založili Křížovníci s červenou hvězdou, ti tu jsou v konventu znovu.

Nedlouho po stavbě kostela to tu srovnali se zemí husité, v roce 1620 si s nimi v ničem nezadalo protestantské vojsko.

Po třicetileté válce následoval mohutný vzestup mariánského kultu, církev potřebovala mít věřící pod kontrolou. Strašení obludami pekelnými se rozjelo, všichni se chystali na spasení, pozemský život byl přípravou na posmrtný.

Pražský arcibiskup Jan B. Valdštejn povýšil osadu na proboštství, sídlo představeného komunity, se stavbou areálu a chrámu se mohlo začít.

Barokní areál se začal stavět v roce 1687, chrám vznikal v letech 1692 až 1701, poté přišla stavba ambitu se šesti kapličkami. Předmět uctívání soška Panny Marie s dítětem pochází z přelomu 13. a 14. století a najdete ji na oltáři v Milostné kapli. Areál vznikl snad podle návrhu proslulého Kryštofa Dietzenhofera, hlavní oltář je vyzdoben padající manou nebeskou, na znamení péče Boha o lidi na Zemi.

Obec byla po konci války vysídlena, zůstali jen někteří specialisté, horníci, museli být prověřenými antifašisty.

V areálu byli po válce internováni duchovní, nějaký čas tu byl i pražský arcibiskup a primas český Dominik Duka.

V obci je na soukromém pozemku rozhledna z roku 1904, není běžně přístupná. Jsou tu i dva smírčí kříže.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.