Sbírka vín, která byla vytvořena před první světovou válkou, byla určená po jisté době ke stolování. Hodnotu sbírky dokazuje i to, že na konci II. světové války kolekci 133 vín ukryli majitele z rodu Beaufort-Spontin spolu s významnou románskou památkou relikviářem sv. Maura pod podlahu hradní kaple.

Protože rodina během války sympatizovala s nacistickým Německem, po nuceném vystěhování přesídlila na své statky v Rakousku. Předměty ukrývali pravděpodobně s představou, že se pro ně budou moci po několika letech vrátit. Vzhledem k politické situaci v Československu v druhé polovině 20. století byly však lahve vypátrány až spolu s relikviářem sv. Maura v roce 1985.

V současnosti se celá sbírka nachází zapečetěna v depozitáři státního hradu a zámku Bečov, kde je stav vín pravidelně kontrolován. V loňském roce došlo vůbec poprvé k odbornému posouzení všech vín. Průzkum ukázal, že většina vín pochází z let 1892 – 1899, přičemž hodnota sbírky archivních vín byla soudním znalcem Ivo Dvořákem odhadnuta až na 20 miliónů korun.

V neděli 22. května proběhne zjištění stavu a kvality přibližně 15 – 20 lahví z nalezených vín formou odborné degustace. Pro odebrání minimálního vzorků vín (0,5 dcl) bude použita speciální neinvazivní technologie Coravin za osobní účasti Grega Lambrechta, vynálezce  technologie. Vzorky vín poté bude hodnotit dvoučlenná komise složená Jakubem Přibylem, držitelem titulu Court of Master Sommeliers: AdvancedSommelier a Andreasem Wickhoffem, držitelem titulu Master of Wine.

Pokud se prokáže domněnka, že jsou vybraná vína stále pitelná, takzvaně živá, může se hodnota celé sbírky vyšplhat až ke stu miliónům.

Pro návštěvníky, kteří by rádi ochutnali nějaký alkohol spojený s relikviářem sv. Maura, připravuje správa státního hradu a zámku Bečov ve spolupráci s restaurátorem relikviáře Andrejem Šumberou a jindřichohradeckou firmou Hill´s liquere s.r.o. likér Svatý Maur. Chuť likéru Svatý Maur bude inspirována Starým Egyptem, Římskou říší a Galií, tedy zeměmi, kterými svatý Maur během svých cest procházel. Likér s 30procentním obsahem alkoholu bude k dostání ve 350 ml lahvích v průběhu května na pokladně zámku.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.