Areál československého opevnění zahrnuje objekty v obci Šatov, budované v letech 1935–1938 k ochraně státních hranic, z nichž některé byly využívány armádou i v poválečném období. Jádrem areálu je veřejnosti přístupný pěchotní srub MJ – S 3 "Zahrada". Je uveden do podoby z osmdesátých let, včetně maskovacího nátěru používaného v tomto časovém období. Objekt je vybaven původní výzbrojí a výbavou používanou zde v letech 1960–1999, včetně dvou pevnostních kanónů vz. 44/59.

„Jsme rádi, že naši nabídku ke spolupráci přijalo několik klubů vojenské historie,“ uvedla Alena Najbertová z Technického muzea v Brně.

„Díky nim můžeme návštěvníkům 4. a 5. července přiblížit činnost osádky srubu v 80. letech, představit historické i moderní zbraně a vojenskou techniku. Opravdovou lahůdku pak představuje bitva rádiem řízených modelů vojenské techniky z období druhé světové války, která proběhne v prostoru před srubem v sobotu od 15 hodin.“

Akce však není určena pouze pro milovníky vojenství. V neděli jsou ve spolupráci se správou NP Podyjí připraveny exkurze, vedené přímo pracovníky NP. Od bunkru v Šatově vás na ně dopraví historický autobus ze sbírek Technického muzea V Brně.

„Nedělní program jsme pojali jako zasazení Šatova do místní krajiny. Když se rozhlédnete kolem sebe, zaujmou vás četné vinice. Víno k Šatovu rozhodně patří, stejně jako neporušená příroda národního parku na dohled. Jedinečné jsou i místní sklepy, Sklepní labyrint nebo Malovaný sklep jsou atraktivními turistickými cíli. Nahlédněte tedy za bývalou železnou oponu a nechte se zlákat k ochutnávce,“ zve do Šatova Alena Najbertová.

Muzeum samozřejmě myslí i na děti. Po oba dny pro ně budou ve srubu a jeho okolí připravena zábavně naučná stanoviště v rámci projektu S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem. Tento projekt, podpořený Ministerstvem kultury ČR, zahrnuje poznávání mimobrněnských památek ve správě Technického muzea v Brně zábavnou a nenásilnou formou a seznamuje zejména děti s fungováním těchto objektů a technologiemi, zde užívanými.

Další informace

První navigace od Mapy.cz. Celá zdarma a s turistickými podklady offline. Stahujte, než vyrazíte na výlet.