Publikace vyšla koncem loňského roku a od té doby Jiří Bartoň absolvoval sérii besed prakticky po celé republice. Vedle Prahy besedoval například v Ústí nad Labem, Benešově, Pardubicích, Bílovci, Přerově, Olomouci nebo Kroměříži. Současně knihu, kterou napsal společně s Robertem Rohálem, nedávno propagoval v televizním Dobrém ránu.

Publikace, kterou vydalo pražské nakladatelství Petrklíč, se totiž zabývá předtím nepříliš publikovanými skutečnostmi, ale snaží se jí pod povrch věcí. Odhaluje některé osudové kroky, situace a tajemství, ale rozebírá také jejich dílo a postoje. Vedle kapitol zabývajících se těmi nejznámějšími umělci Adinou Mandlovou, Lídou Baarovou, Hugo Haasem, Jiřinou Štěpničkovou, Rolfem Wankou, Věrou Ferbasovou, Hanou Vítovou, Karlem Hašlerem, Annou Letenskou a mnoha dalších se čtenář a potažmo návštěvník besedy seznámí i s osudy Jarmily Bechyňové, Františka Vnoučka nebo Zdeny Kavkové.

Kyjovský rodák Jiří Bartoň (ročník 1977) vystudoval střední knihovnickou školu v Brně, leč po maturitě nenastoupil do knihovny, nýbrž na místo jevištního technika v Městském divadlo Brno. Právě tady se dostal své první profesionální roli v shakespearovském Othellovi. Soukromě studoval herectví, ale také v roce 2004 zakončil studia divadelní a filmové vědy na FFMU v Brně.

V minulých letech působil v alternativním divadle Čára a posléze v angažmá Divadla Šumperk, kde vytvořil řadu rolí (Gooper v Kočce na rozpálené střeše, Derbak v Baladě pro banditu, Calandro v Calandriádě, Jevgenij Dorn v Rackovi, Osip v Revizorovi, Ross v Macbethovi, Antonín Důra v Rozmarném létu nebo titulní postava v Mastičkáři). V poslední době žije v Praze a je na volné noze. Na jevišti hraje tituly Pan Kaplan má stále třídu rád, Dům, ve kterém už nechci bydlet, Everyman a Leviatan, kde má hlavní role. 

Jiří Bartoň, jehož výrazná tvář předurčuje k postavám charismatických mužů i vrahů, se objevil v několika televizních kriminálních seriálech (například Atentát Expozitura, Vraždy v kruhu, Specialisté, Případy prvního oddělení nebo Modrý kód). Několikrát hrál v americké a německé produkci, například loni v německém historickém filmu Ottilie von Faber-Castell, kde vytvořil roli okultisty Aleistera Crowleyho.

Zdaleka to však nejsou jediné aktivity Jiřího Bartoně. Kromě besed o nové knize nebo o numerologii, kterou se zabývá už několik let, učí na Mezinárodní konzervatoři v Praze a také vystupuje jako šansoniér.

V brzké době se opětovně objeví na jevišti – 13. května uvede v Kroměříži svůj šansonový pořad Staré filmové melodie a 14. května vystoupí ve Vyškově v hlavní roli divadelní komedie Pan Kaplan má stále třídu rád. V květnu by měl točit jednu z rolí z připravovaného filmu a také by měl recitovat na vernisáži básnířky a malířky Anny Szatmariové.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.