Historie domu v Musilově ulici č. 2 sahá až do 20. let minulého století, kdy sloužil zejména místním divadelním ochotníkům. Po válce dům přešel pod majetek státu a stal se součástí tehdejšího Obvodního kulturního a vzdělávacího střediska Brno III.

Po revoluci postupně tato střediska zanikala a v městské části Brno-sever vznikla příspěvková organizace Kulturní středisko Omega, která spravuje i Musilku.

"Krátce po revoluci jsme ji pojmenovali Lidový dům Musilka, protože se mezi lidmi zkráceně říkalo "Jdu na Musilku" a toto hovorové označení zoficiálnělo," vysvětluje Martina Kozlovská, produkční Musilky. V té době Musilka nabízela kromě koncertů a kurzů také divadelní představení mimobrněnských souborů.

V posledních letech je kladen požadavek na finanční vyrovnanost akcí a divadelní představení byla většinou ztrátová. Proto divadla z programu Musilky před časem zcela vymizela. "Těch jsme se bohužel museli vzdát pro jejich finanční náročnost a snižující se dotace," uvádí Kozlovská. "Věříme však, že nové vedení ÚMČ Brno-sever bude kultuře nakloněno," dodává.

Nahlédneme-li do programového plánu klubu, který si z finančních důvodů prodloužil vánoční pauzu až do konce ledna, je skutečně z čeho vybírat.

Čest první letošní akce připadla vystoupení kapely, jejíž domovskou scénou se Musilka stala již před lety. Koncerty populárního revivalu The Glass Onion hojně navštěvují diváci naprosto všech generací. Již v pátek 28. ledna se mohou přesvědčit, že písně snad nejslavnější skupiny všech dob, The Beatles, hraje tato vtipná brněnská čtveřice velmi věrně.

Program Musilky je velmi pestrý, návštěvníci se mohou těšit například na koncerty Žalmana, Hradišťanu či Vladimíra Mišíka. Václav Koubek na Musilce pokřtí své nové album. Vystoupí i Spirituál kvintet a v plánu jsou také koncerty skupin Progres 2, Znouzectnost a Druhá tráva.

Bližší informace nejen o programu Lidového domu Musilka najdete zde: http://www.ksomega.cz/

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.