Socha bude replikou díla, které zdobilo Rotundu výstaviště při otevření areálu v roce 1928. „Podkladem pro její výrobu jsou data získaná 3D skenováním modelu sochy, který je uchovaný v depozitáři Národního muzea. Získané informace prošly speciálním softwarem, ve kterém se naprogramovaly obráběcí strategie pro třímetrového robota Kuka, který sochu v pavilonu A1 vytvoří," popsal mluvčí veletrhu Jiří Erlebach.

Kromě uměleckého díla se ve stejné hale představí dalších 99 příběhů průmyslových legend uplynulého století, například Tatra T87 Hanzelky & Zikmunda nebo motorový vůz M260.0 „Stříbrný šíp“. Všechny příběhy jsou součástí projektu 100RIES, který oslavuje sto let Československa i 60. mezinárodní strojírenský veletrh.

Jubilejní rok se promítl i do dalších aspektů veletrhu, jako je třeba volba partnerské země. „Tou je letos Slovensko. To se na více než tisíci metrech čtverečních pochlubí tradičními, ale i novými progresivními firmami," nalákal Erlebach.

Návštěvníky kromě toho čekají také nejnovější roboty, oblíbená expozice výrobků z 3D tisku a bohatý doprovodný program. „Jeho jádrem jsou samozřejmě odborné přednášky, ale lidé se mohou těšit i na veletrh pracovních příležitostí," řekl mluvčí.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.