Kdo by chtěl aspoň trochu odlehčit svému svědomí, ale přitom neví, kam vyrazit, může využít některou z mnoha akcí, které pro veřejnost i o vánočních svátcích pořádají turisté z KČT.

V Jihomoravském kraji jsou to třeba na Štěpána hned dva pochody. Akce s názvem Poslední kilometr má letos dokonce už svůj čtyřicátý ročník. Sraz účastníků je 26. prosince v 9 hodin u zimního stadionu v Břeclavi. Zhruba šestnáctikilometrová trasa vede na Janohrad.

Na sever od Brna zavede zájemce pochod za jesličkami do Vranova. Kde a co je cílem jest zřejmé už názvu. Start akce je individuální od 9 do 11 hodin ve společenském centru Sýpka v Brně-Medlánkách. Účastníci si mohou vybrat ze tří tras od 15 do 25 km. Letos navíc mohou vyrazit i na dvě nové trasy (6 a 15 km), které jsou navíc vhodné i pro rodiče s kočárky. Na startu obdrží plánek a popis zvolené trasy.

Novoroční akce ve znamená dobročinnosti

Stejně jako štěpánské pochody jsou i pochody na přelomu roku především o setkávání a nenáročném pohybu v přírodě. Pokud je však navíc pořadatelé zařadili do tzv. Novoročního čtyřlístku, jsou navíc ještě spojeny i s charitativním podtextem. Akce novoročního čtyřlístku pořádá Klub českých turistů už od roku 2004 a podmínky jsou zcela jednoduché:

1. Jdi na nový rok na výlet – překonej svou pohodlnost a udělej něco pro sebe.

2. Pozvi někoho ze svého okolí – udělej radost někomu ze svých bližních tím, že ho vezmeš s sebou.

3. Poznej kus přírody – projdi maličký kousek vlasti a poznej ho vlastními smysly.

4. Přispěj potřebným – částkou od 20 korun na podporu aktivit pro zdravotně postižené spoluobčany.

Kdo splní všechny tyto podmínky, obdrží v cíli takového pochodu odznak Novoročního čtyřlístku a kapesní kalendářík na rok 2018. Vyrazit na takovouto akci můžou zájemci ještě letos, a to z autobusového nádraží v Oslavanech, kde je sraz od 8.45 do 9 hodin. Cíl pochodu je v Ivančicích.

Na Nový rok si pak už po sedmačtyřicáté dají dostaveníčko turisté na vrcholu Babího lomu u Kuřimi. Pozor – nejde o vrchol s rozhlednou, pravý vrchol se nachází asi kilometr severněji neznačenou cestou ze sedla. Sraz na vrcholu je od 10.30 do 14 hodin.

Druhým novoročním pochodem je Novoroční čtyřlístek Okolo Vřesovic. Jak název napovídá, koná se ve Vřesovicích na Kyjovsku a pochodníky zavede do malebné přírody západních Chřibů. Na trasy 5 a 8 kilometrů se vyráží od 13 do 14 hodin z Ozdravovny u Sirotků.

Z novoročních sbírek zřídil Klub českých turistů několik tras pro vozíčkáře, v Jihomoravském kraji třeba v Mariánském údolí v Brně-Líšní, nyní budou vybrané prostředky použity na tvorbu bezbariérových přístupů na horských chatách. Na konto sbírky však můžete přispět celoročně.

Další informace lze získat na stránkách Klubu českých turistů, kde jsou k dispozici i akce pořádané v jiných krajích.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.