František Gregor Emmert (1940–2015) je znám především jako skladatel symfonické hudby (je autorem 25 dokončených symfonií). Jeho skladby se opírají o inspiraci vírou a duchovnem, v posledních desetiletích vyvolávají vzrůstající pozornost a odezvu.

Emmert však také např. v sedmdesátých letech spolupracoval s Divadlem Husa na provázku jako jeden z „dvorních autorů“ a byl také autorem i další scénické a filmové hudby. Na JAMU vyučoval kompozici, profesorem byl od roku 2006. Mezi jeho žáky je řada již známých skladatelů. V Redutě bude uvedeno jeho Hobojové trio (1985).

Ke zkomponování nových skladeb pro neobvykle obsazené trio byli osloveni tři žáci skladatele Františka Emmerta jako autora kompozice, při jejíž interpretaci se ansámbl Opera Trio zformoval. Skladby vznikly v letošním roce.

Vojtěch Dlask (1979) zkomponoval komorní dílo Querelle pro hoboj, violoncello a klavír. Brněnský skladatel, hudební dramaturg, režisér, publicista a pedagog ve vlastní estetice vychází z přesvědčení, že nezáleží tolik na kompoziční technice či na jazyku; zásadní je „hovořit za sebe“.

Dalším dílem jsou Modré kvety. Skladatelem je ve Španělsku žijící autor Adrian Demoč (1985 Zvolen). Má za sebou mezinárodní ocenění i řadu nahrávek, prezentuje se také jako hudební publicista. 

Lenka Nota působí v Rakousku, pro Operu Trio napsala skladbu Agnus Dei. Návštěvníci originálních produkcí Ensemble Opera Diversa měli možnost navštívit její operu Jsem kněžna bláznů na libreto Olgy Sommerové, věnované první české spisovatelce a „disidentce“ Boženě Němcové.

Opera Trio vystoupí ve složení Ondrej Olos (klavír), Barbora Šteflová (hoboj), Štěpán Filípek (violoncello). Soubor vznikl roku 2017 úsilím kolegů z brněnské opery. Volně navázal na spolupráci slovenského klavíristy a dirigenta Ondreje Olose s českým violoncellistou a skladatelem Štěpánem Filípkem. Důležitým impulsem pro soubor bylo zpracování a provedení Hobojového tria Františka Emmerta, kdy se ke zmíněným interpretům přidala talentovaná brněnská hobojistka Barbora Šteflová.

Koncert 10. prosince v 19.00 se koná v Křišťálovém sále brněnské Staré radnice.

Vstupenky 30 minut před začátkem na místě. Rezervace: ensemble@operadiversa.cz.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.