Operu o dvou jednáních s proměnou, inspirován dramatem Julia Zeyera, zkomponoval Janáček jako své první operní dílo. Neznámý, začínající skladatel popudil známého básníka škrty v jeho díle. Janáček tak od něj nedostal souhlas k provozování. Opera se dočkala provedení až v roce 1925 v brněnském Národním divadle, kdy již Zeyer nežil.

Opera diversa představí dílo v původní verzi z roku 1887, v neobvyklé, avšak osobité instrumentaci O. Kyase, pro kterého představuje vzrušující výzvu.

„Jak uchopit hudbu, která je specifickým mixem wagnerovské chromatiky, romantické orchestrální opulentnosti, až veristicky vypjatých vokálních melodií – a zárodečných prvků Janáčkova stylu? Přičemž nelze použít (kvůli omezeným provozovacím podmínkám) právě to, co znělo Janáčkovi při kompozici v hlavě – zvuk velkého orchestru,” píše Kyas, který inspirován přáním vedení janáčkovského festivalu, aby nová instrumentace byla netradiční, sáhl k poměrně razantnímu řešení: eliminoval smyčcovou skupinu.

„Jádrem zvuku mého ansámblu jsou dechové nástroje, jak dřevěné, tak žesťové. To posouvá zvuk k vrcholnému, pozdnímu Janáčkovi: vzpomeňme na hutné barvy Symfonietty, temnou energii Putování dušičky, strohý a nekompromisní zvuk Capriccia, na rozvernost a bukoličnost Mládí,“ vysvětluje dále.  

K dechům přidal i nástroje v orchestru většinou neobvyklé a závěrem dodává: „Nejde mi mi ovšem o nějaké ironizování Janáčkova patetického gesta; doufám, že dnes poněkud omšelé a oposlouchané romantické postupy mohou díky novému zvuku získat ztracenou svěžest.“

Příznivci Ensemble Opera Diversa, ale i obdivovatelé Janáčka a jeho hudby mohou očekávat a těšit se na pozoruhodné uvedení Šárky, první Janáčkovy opery v brněnské Redutě. Režie Kristiany Belcredi obsadila operu sólisty Ivetou Jiříkovou. Dušanem Růžičkou, Romanem Hozou a Pavlem Valentou. Dirigentkou je Gabriela Tardonová, tvůrkyní scény Sylva Marková, kostýmů Eliška Ondráčková, sbormistryní Katarína Duchoňová.

V koncertním provedení v Mozartově sále (21. listopadu v 19 hodin) usedne za klavír Jitka Houfová. Scénické provedení (Divadelní sál) se koná 22. a 28. listopadu od 19.00 hodin.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.