Rodina byla jedním ze tří největších židovských výrobců textilu v Brně. Bydlela ve vile, kterou pro ni postavil v roce 1929 jeden z nejslavnějších funkcionalistických architektů Ernst Wiesner. Dnes je nemovitost, známá jako Vila Stiassni, ve správě Národního památkového ústavu a je v určité dny veřejně přístupná.

„Od dětství jsem obdivovala objemné deníky své babičky Susi Stiassni, do kterých si každé ráno zapisovala nový sen. Po své smrti v roce 2003 zanechala plnou polici s několika tucty svazků, v nichž byly zaznamenány tisíce snů ze druhé poloviny jejího života.

Naštěstí mi dala svolení, abych si je přečetla. Okamžitě mě oslovilo, jak živé její zápisky byly - ožívaly na stránkách jako literatura. Tento masivní soubor byl ve skutečnosti životním dílem,“ říká Daria Martin.

Podnětem k zapisování snů byla psychoanalýza, avšak Susi Stiassni v tom pokračovala ještě pětatřicet let, během nichž zaznamenala více než deset tisíc snů. Odehrávají se nejen přímo ve vile, ale i jinde v Brně a jeho okolí. V některých se Susi vrací do Brna jako dítě, v jiných se objevuje ve svém původním domově jako dospělý člověk.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.