Františka Stránecká se narodila jako Františka Všetečková ve Velkém Meziříčí v roce 1839. Svoje dětství strávila na zámku Stránecká Zhoř, kde byl její otec v roce 1848 jmenován hospodářským správcem.

V šestnácti letech se vdala za koncipienta Ignáce Kerschnera. Měla tři děti. Vzhledem k tomu, že se zabývala především venkovským prostředím a životem obyčejných lidí, vysloužila si pojmenování moravská Božena Němcová nebo moravský Turgeněv.

Svoji literární dráhu začala publikováním menších příspěvků v časopisech Květy, Libuše, Moravan, Obzor, Světozor nebo Vesna. Intenzivně cestovala po Moravě, zejména po jižní Moravě a Vysočině, a zapisovala si regionální verze moravských pohádek.

Kromě pohádek sbírala i lidové umění a podporovala ženské hnutí. Zaznamenávala folklórní zvyky a obřady, opakující se po celý rok, čímž přispěla k zachování jejich podoby pro mladší generace. Spisovatelka zemřela v Brně v roce 1888.

V roce 1991 a 1992 jí vyšly v brněnském nakladatelství Jota Pohádky - Moravské národní pohádky. V roce 1995 vydalo nakladatelství Blok v Brně Dva Štědré večery (v knížce jsou práce ještě čtyř dalších autorů).

Výstava se nachází ve foyer v přízemí Moravské zemské knihovny, Kounicova 65a. K vidění bude po celé tři letní měsíce - od června do srpna.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.