Výstava Stavba jako Brno je hlavní výstavou muzea roku 2017. Ukazuje vývoj stavebních řemesel na území města od budování středověkých hradeb až po stavbu paneláků.

Historický dřevěný jeřáb je jedním z exponátů výstavy. Jde o zcela funkční napodobeninu středověkého stroje. Podle dobových nákresů a s pomocí replik dobových přístrojů ji zhotovil tým mistra tesaře Petra Růžičky.

Přijďte se přesvědčit, že síla obyčejné lidské chůze stačí k vyzvednutí a přemístění několikasetkilogramového břemene. Musí se jen šlapat v obřích dřevěných kolech jeřábu. Prohlédnete si jeho funkční repliku, uvidíte, jak se s ním pracuje a s odborným výkladem kurátorů projdete výstavou Stavba jako Brno.

Dalším podobným exponátem je funkční replika středověkého beranidla. U toho se ale návštěvníci pracovní ukázky nedočkají. Důvodem je obava z možného propadnutí stroje do podzemí.

Komu to tentokrát nevyjde, může využít nabídku dalších ukázek práce s historickým jeřábem. Uskuteční se o sobotách 12. a 26. srpna, vždy v 15.00 hodin.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.