Chinganská rezervace tak pokračuje v projektu, do kterého se brněnská zoo zapojila v roce 2015. Na Dálný východ v současné době posílají vajíčka české a ruské zoologické zahrady, vylíhlá mláďata se pak zapojují do repatriačního programu. Transporty organizuje Zoo Brno.

Během prvního roku života vozí pracovníci rezervace mláďata do jejich domoviny, aby se zde naučila orientovat v přirozeném prostředí a hledat potravu, kterou tvoří žáby, ryby, korýši a kořínky rostlin. Po první zimě jsou okroužkovaní ptáci vypuštěni do volné krajiny.

Mladí jeřábi pak hledají v rozlehlých okolních mokřadech své soukmenovce, s nimž na podzim odlétají na svá zimoviště v Japonsku a Číně. „Budeme mláďata sledovat, abychom se ujistili, že se plně přizpůsobila prostředí a mohou se o sebe postarat. Na podzim potřebujeme vědět, že všichni naši jeřábi odletěli do teplých krajin,“ řekla pracovnice rezervace Naděžda Kuzněcova.

V roce 2015 se do programu repatriace zapojila samice jeřába mandžuského Kohany z brněnské zoo, o rok později se podařilo transportovat dalších 6 vajec (4 jeřábi mandžuští a 2 daurští) ze 3 českých zoo - Brna, Olomouce a Chomutova. Oba druhy jeřábů jsou zařazeny do záchranných projektů asociací evropských zoologických zahrad EAZA a EARAZA.

„Letos jsme kvůli riziku ptačí chřipky nemohli vejce z České republiky do Ruska převážet, ale napřesrok bychom v projektu rádi pokračovali,“ uzavřel úspěšné vypuštení mláďat kurátor chovu ptáků Zoo Brno Petr Suvorov.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.