Tomáš Přibyl je chodící encyklopedie kosmonautiky. Hned na úvod prohlásil, že nebude mluvit o tom, kolik vážila kosmická loď Vostok nebo kdy se Gagarin narodil, neboť to se dá najít kdekoliv. Pohovoří spíše o tom, co se obecně neví a o čem se nepíše.

Konstatoval, že dnes už nám pilotované lety do vesmíru připadají jako samozřejmost, ale vždycky tomu tak nebylo. První průkopníci museli překonávat mnohé a často nečekané překážky. Konstruktéři i kosmonauté museli projít mnoha úskalími, než nastal čas prvního letu do vesmíru.

Upozornil na zajímavou skutečnost, že vývoj v USA i v Sovětském svazu byl na přelomu padesátých a šedesátých let překvapivě velmi podobný a že jen shodou okolností byl prvním kosmonautem Rus, a ne Američan.

K nejzajímavějším odhalením patřilo konstatování, že jako první živý tvor mělo v americkém programu cestovat do vesmíru prase. Protože ale nedokázalo ležet na zádech, což zvíře-kosmonaut muselo, absolvovali nakonec výcvik a let šimpanzi. Jako první letěl šimpanz Ham, který se pak stal hvězdou a žil až do roku 1983.

Sověti zkoušeli psy. Někteří měli smůlu a nepřežili to, jako Čajka a Lisička. To Bělka a Strelka už měly více štěstí a staly se slavnými.

V případě lidí vybrali Rusové 20 zájemců a Američané 7. V USA o lety do vesmíru nebyl zájem, protože první kosmonauti v lodi jen seděli a na řízení letu neměli žádný vliv, což nejlepší piloti odmítli, takže nakonec cvičil jakýsi B-tým. Vybraní Rusové byli naopak nadšeni a takový Grigorij Něgljubov to nezvládl, až kvůli alkoholu skončil na Sibiři a svůj život uzavřel skokem pod vlak.

Podobnost amerického a sovětského programu lze spatřit i v samém závěru. Oba programy, Mercury i Vostok, skončily předčasně. Když byly programy zrušeny, zbyly Rusům i Američanům tři nepoužité rakety.

Závěrečnou zajímavostí bylo zjištění, že americký kosmonaut měl letět v březnu 1961, ale pro přílišnou pečlivost byl let odložen a provedena ještě jedna zkouška. Naopak Gagarin měl letět až v létě, ale protože dosavadní zkoušky dopadly dobře, Rusové to riskli a vyslali ho do vesmíru dřív, tedy už v dubnu. A vyšlo jim to.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.