Moderní architektura se na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO objevuje od roku 1987, kdy na něj bylo zapsáno dílo katalánského architekta Antonia Gaudího. A přestože je nejnovější architektura dosud zastoupena spíše okrajově, zápisů postupně přibývá.

V roce 2001 se mezi klenoty světového dědictví objevila také brněnská vila Tugendhat – ikonické dílo architekta Ludwiga Miese van der Rohe, které navrhl pro manžele Gretu a Fritze Tugendhatovy. Jediná brněnská realizace významného architekta se tak ocitla v prestižní společnosti slavných staveb moderní architektury, jakými jsou budova opery v australské Sydney, Hala století v polské Vratislavi nebo třeba obytný blok Unité d'habitation od Le Corbusiera v Marseille.

Výstava, která vznikla v Metodickém centru moderní architektury v Brně, představuje celkem 15 staveb a souborů, zástupců architektury 20. století, které byly svou jedinečnost vybrány a zapsány na Seznam světového dědictví. Texty výstavních panelů jsou v češtině a angličtině, instalaci doplňují modely a ukázky nominační dokumentace. Záštitu nad výstavou převzala Česká komise pro UNESCO.

Návštěvníci na výstavě najdou: Díla Antonia Gaudího; Brasilia; Bauhaus a jeho sídla ve Výmaru, Desavě a Bernau u Berlína; Univerzitní město v Caracasu; Vila Tugendhat v Brně; Bílé Město v Tel-Avivu – mezinárodní moderna; Dům a ateliér Luise Barragána; Le Havre, město přestavěné Augustem Perretem; Hala století ve Vratislavi; Univerzitní kampus Mexické národní autonomní univerzity; Opera v Sydney; Vila Stoclet; Architektonické dílo Le Corbusiera, vynikající příspěvek k moderní architektuře; Asmara: modernistické město v Africe.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.