Letošní ročník se může pochlubit výstavou koní, kterou si nenechala ujít ani herečka Vanda Hybnerová. Přijela i se svým koněm, se kterým se představila v jízdárně v rámci doprovodného programu. Valach má vcelku složité jméno, ale říká mu zkráceně Kvíčala.

„To jméno by mu dal každý, protože velmi rád se hlasitě projevuje a má takový soprán,“ smála se herečka. Ten, kdo si počkal na jeho projev, nemohl jinak než souhlasit.

Veletrh Animal TECH, Národní výstava hospodářských zvířat a Národní výstava myslivosti čítá téměř 200 vystavovatelů, jejichž expozice zabírají 9000 čtverečních metrů. Na téměř 18 tisících čtverečních metrech se prezentuje 9 stovek hospodářských zvířat. 

V pavilonu P a jeho okolí jsou expozice s technologiemi pro živočišnou výrobu, technologie pro chov, dojicí techniku, zemědělskou techniku vč. závěsné techniky. Velká část vystavovatelů představuje novinky a zajímavé exponáty pro větší výnos, produktivitu i lepší prostředí hospodářských zvířat. K vidění je hydroponický způsob pěstování zeleného krmení, novinky v oblasti krmiv a výživy skotu, slámové matrace jako podestýlka s maximální hygienou, zařízení pro pastevní odchov, krmné vozy či nejmodernější monitorovací zařízení pro skot.

K vidění je přes 900 kusů skotu, prasat, ovcí, koz a koní. Rekordní je účast masného skotu, vystaveno je 392 kusů a zastoupeno je 22 plemen. Chovatelé představují 87 kusů holštýnského skotu. V pavilonu F je na dvě desítky prasat, 191 ovcí a 38 koz. Vystaveni jsou zástupci všech českých národních plemen.

Nejdůležitější částí doprovodného programu výstavy jsou tradičně šampionáty a soutěžní přehlídky, například Národní šampionát holštýnského skotu, Národní šampionáty masných plemen, Národní šampionát skotu jersey nebo soutěžní přehlídka českého strakatého skotu.

Kvalita zvířat je na šampionátech posuzována rozhodčími ze zahraničí. I mezi hospodářskými zvířaty se najdou skutečné legendy, mezi zástupci českého strakatého skotu se objeví například kráva Berta z Radešínské Svratky, která má už osm telat a od roku 2013 vyhrála několik prestižních soutěží. Holštýnka Zlatka se zase může pochlubit celoživotní produkcí mléka na 100 000 kg.

Návštěvníci mohou vidět ukázky zpracování vepřového masa s Františkem Kšánou nebo soutěž ve stříhání ovcí elektrickým strojkem. Každý návštěvník výstaviště může hlasovat v anketě Miss Sympatie o nejsympatičtější krávu, nově ve dvou kategoriích – dojený skot a masný skot. Na webu je také možné sledovat také on-line přenos z předvadišť.

Ve spolupráci se Zemědělským svazem ČR probíhá také program pro děti a žáky základních škol nazvaný „Ze života zemědělství“. V úterý 14. května se uskuteční zemědělská olympiáda, ve které budou soutěžit studenti středních odborných škol, jednou z disciplín je například dojení na čas. Nejmladšímu vodiči je 5 let, vodí tele holštýnského skotu narozené v dubnu.

Výstaviště je otevřeno denně od 9 do 18 hodin, ve středu do 17 hodin.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.