„Dva zdramatizované, existenciálně laděné příběhy umocňuje hudba a zpěv,“ napsal v nedávné recenzi publicista Jaroslav Štěpaník. „Obě aktovky, meditativní, imaginativní, přemýšlivé nepostrádají napětí a jako dramatické miniatury jsou opravdovou lahůdkou. V režii a scénografii Tomáše Studeného se skvěle zhostili svých rolí Kateřina Veselá, Otakar Blaha, Přemysl Hnilička a Tomáš Studený. Ocenění zvlášť zaslouží představitel obou titulních rolí Jiří Bartoň. Na klavír v obou inscenacích doprovázela Jarmila Šranková. U Leviatana přibyl klarinet Jiřího Rohela a violoncello – Iva Kalusová.“

Představení Everyman čili Kdokoliv a Leviatan už za léta na diversním repertoáru zažilo mnohé prostory i podmínky. Členové souboru Ensemble Opera Diversa vzpomínají, že se hrálo několik metrů pod zemí v uličkách labyrintu, na zelených nádvořích za bzukotu všemožného hmyzu i v historických prostorách chráněných památek.

„Po dobrodružných výletech se proto rádi vracíme do ryze divadelního prostředí, které nám poskytl Buranteatr. Světla, triky, akustika tak opět v plné síle...! Těšíme se,“ přiznávají.

„Krásná inscenace Everyman brněnského souboru Ensemble Opera Diversa, která mi kdysi před šesti lety poskytla první roli po dobrovolném opuštění mého šumperského angažmá. Náhody neexistují - ta postava vnitřně řešila přesně to, co já v té době… Druhou inscenací bude Leviatan - zdramatizovaná próza Josepha Rotha o židovském obchodníku s korály, který je fascinován mořem, až na tuto svou lásku zahyne,“ uzavírá představitel obou titulních postav Jiří Bartoň.

Další informace https://www.buranteatr.cz/; http://www.operadiversa.cz  

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.