Zdramatizovaná úspěšná kniha Lea Rostena, kterou kdysi přeložil Antonín Přidal, slaví úspěchy i na českých jevištích už řadu let. Jednou z nich je i jeden z nejúspěšnějších titulů brněnského Divadla Parnas. To vše v úpravě Jiřího S. Richtera a v režii Aleše Kučery.

Děj zavádí diváky do večerní jazykové školy pro dospělé v New Yorku, kde v jedné tříd přivádí profesory takřka k šílenství jazykově neobratný, ale o to víc sebevědomý přistěhovalec Hyman Kaplan. To je postava, která udává tón i dynamiku představení.

A protože jsou situace a fóry založeny především na komplikovaných slovních hříčkách a komolení angličtiny, nelze jak českou mutaci, tak převod na jeviště považovat za překlad v pravém slova smyslu. Bylo totiž nutné převést anglické slovní hříčky do češtiny, což vedlo k nutným změnám v situacích včetně point. Nicméně Antonínu Přidalovi se to mimořádně povedlo.

Inscenace Divadla Parnas má naštěstí hlavního tahouna v osobě talentovaného herce Jiřího Bartoně. Ten se ve své postavě cítí jako ryba ve vodě. V neskutečné kaskádě slov našel jasnou linku svého svéhlavičky a i díky kouzlu osobnosti táhne celé představení. Běžný televizní divák ho může znát třeba z kriminálních seriálů, ale faktem je, že řadu velkých i charakterních rolí odehrál na scéně Divadla Šumperk.

V Panu Kaplanovi si střihl komickou postavu - a je v ní kouzelný. Ctí předlohu, ale samozřejmě do své herecké kreace vkládá mnohé ze své herecké zásobárny i leccos ze sebe, co je však podstatné - nepřehrává. Jeho jiskřivě svěží výkon drží celé představení, což je hlavní devíza této brněnské inscenace.

Z dalších protagonistů nelze nezmínit Danu Peškovou v roli profesorky Higbyové, Moniku Havlíčkovou v postavě někdejší primabaleríny Tarnovské nebo Moniku Světnicovou coby profesorku Pflaumovou.

V úspěšné zájezdové inscenaci dále hrají Jiří Postránecký (Ředitel Robinson), Aleš Kučera (Profesork Parkhil), Irena Žáčková (Slečna Schnepfová), Josef Žáček (Nathan P. Nathan), Denisa Sobolová (Zelda Moskowitzová), Jaroslav Bašus (Gust Matsukas), Kristýna Kučerová (Róza Mitnicková) a Iveta Baráková (Rochelle Goldebergová).

Další informace: http://www.kdrubin.cz/program/item/754-pan-kaplan-ma-stale-tridu-rad

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.