Letošní kolekce Salonu filmových klapek je svým rozsahem podobná tomu předchozímu a tvoří ji opět na 140 originálních děl. Mezi výtvarníky, kteří filmovou klapku povýšili na umělecké dílo, nechybí ani letos taková jména, jako Kristian Kodet, Jiří Slíva, Ivan Baborák, Boris Jirků a další významní výtvarníci.

I letos na svých klapkách zobrazují umělci oblíbené filmové a dětské motivy, které jsou mezi dražiteli velmi oblíbené a vyhledávané.

„Přestože se řada z výtvarníků do projektu zapojuje od jeho samotného počátku, jsou i takoví, kteří se na čas ve své klapkové tvorbě odmlčeli a po letech se teď opět do projektu zapojili,“ říká členka správní rady nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN a umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová. „Pro některé z nich byla impulsem a inspirací naše loni vydaná publikace ke 20. výročí projektu,” dodala.

Do aktuální kolekce tak svými klapkami opět přispěla například Iva Hüttnerová, Jaromír Gargulák, Rea Šimlíková a Ingrid Kitzbergerová nebo zlínský výtvarník Maroš Chury, jehož klapky v minulosti dosahovaly dražebních rekordů.

21. ročník Salonu filmových klapek odstartoval v polovině března v Mladé Boleslavi. Výstava uměleckých klapek se při své cestě už zastavila v Olomouci, v Praze a dokonce cestovala i za hranice – umělecká díla se totiž před pár dny představila také na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Z Brna se kolekce filmových klapek přesune do Zlína, kde kromě výstavy proběhne také tradiční aukce.

Ta se letos uskuteční v neděli 27. května v Kongresovém centru ve Zlíně v době konání 58. ročníku Zlín Film Festivalu – Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež.

Výtěžek aukce bude stejně jako v přechozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. Hned v pondělí 28. května dopoledne vybere Nadační fond FILMTALENT ZLÍN na základě soutěže projekty (výstavy, dokumentární, hrané a animované filmy), které budou z výtěžku z aukce podpořeny.

Za dosavadních 20 ročníků existence Salonu filmových klapek vzniklo přesně 2222 umělecky ztvárněných filmových klapek. Během 57. ročníku Zlín Film Festivalu bylo toto jubileum jedním z jeho hlavních témat. Nyní jej připomíná také unikátní publikace „Salon filmových klapek 1998 – 2017 Zlín,“ která vyšla v listopadu 2017.

Obsáhlá kniha podrobně mapuje jednotlivé ročníky, zahrnuje kompletní přehled všech vytvořených klapek, komentáře výtvarníků i úspěšných dražitelů klapek a představuje také více než 350 projektů, které byly celkovou částkou přes 30 milionů korun získaných z dražeb těchto uměleckých děl podpořeny.

KLAPKA TOUR 2018

Mladá Boleslav (ŠKODA Muzeum) 14. 3. - 23. 3. 2018

Olomouc (Galerie Bohéma) 26. 3. – 2. 4.

Praha (Divadlo Hybernia) 4. 4. -  19. 4. 2018

Brusel (Evropský parlament) 23. 4. - 26. 4. 2018

Brno (Galerie Dílo) 30. 4. - 10. 5. 2018

Zlín (OC Zlaté Jablko) 15. 5. - 23. 5. 2018

Zlín (Kongresové centrum) 25. 5. - 27. 5. 2018

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.