Muzeum města Brna představuje na Špilberku veřejnosti šestici výtvarníků světové úrovně. Každý ze stuckistů má svůj vlastní, specifický styl a projev. Jeden tíhne k figurální malbě, jiný k dynamické abstrakci. Společným znakem všech stuckistů je revolta proti přílišnému konceptualismu v současném umění.

Výtvarnou skupinu Prague Stuckists založil v roce 2004 Robert Janás jako první pobočku původně britského hnutí za někdejší železnou oponou. Prague Stuckists se podle něj soustředí na klasickou malbu, která osloví řadu diváků i v době, kdy si lidé moderní umění spíše spojí s židlí nebo vysavačem umístěným do galerie. Nic takového na jejich výstavě lidé nenajdou. Moderní umění totiž nemusí nutně být pouze konceptuální a nepochopitelné.

K vidění jsou na Špilberku noční fotografie pražských a brněnských zákoutí od Roberta Janáse a především tři desítky obrazů od Igora Grimmicha, Lukáše Orlity, Marka Slavíka, Jana Spěváčka a Tomáše Speváka. Jsou na nich geometrické obrazce, abstraktní výjevy vodních hladin s kopulujícími žábami, působivé městské krajiny, chirurgové nebo mniši pozorující technaře.

Grimmich používá fosforeskující barvy – jeho obrazy lidé najdou v zatemnělé místnosti speciálně nasvícené UV zářivkami. Díky tomu z jeho obrazů vyvstávají skryté vzpomínky. Slavík a Spevák zase nedávno vystavovali na veletrhu umění v Los Angeles. Některá jejich díla tak porovnají američtí i čeští diváci – u nás úplně poprvé.

Přestože se skupina jmenuje Pražští stuckisté, tři z nich jsou z Brna a jeden studoval na brněnské FAVU. Prague Stuckists byli od začátku zamýšleni jako sdružení brněnských a pražských umělců, které mělo v Londýně ukázat, že v České republice jsou dvě umělecká centra. Praha je však ve světě podle Janáse srozumitelnější značkou. Sám je členem a vedoucím skupiny, přestože jako fotograf. Je také kurátorem výstavy.

V roce 2010 vydal v Londýně publikaci Stuckism International, která je ve Velké Británii vnímána jako klíčová kniha o tomto hnutí. Stuckismus vznikl v Londýně v roce 1999 a rozšířil se do 50 poboček po celém světě.

Po výstavě The Stuckists Punk Victorian v National Museum v Liverpoolu v roce 2004 je výstava v Brně teprve druhou stuckistickou výstavou ve velkém muzeu. K výstavě vychází katalog, v němž je mimo jiné esej „Co zbylo ze stuckismu?“. Robert Janás v eseji uvádí na pravou míru mýty a fabulace, které v Česku o stuckismu vznikly.

V rámci doprovodného programu se můžete těšit na komentované prohlídky výstavy (17. března, 5. a 12. dubna). Připraven je i program pro školy a jejich žáky. Výstava se koná na hradě až do 1. května a otevřena je denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

První navigace od Mapy.cz. Celá zdarma a s turistickými podklady offline. Stahujte, než vyrazíte na výlet.