Jde o výrazný úspěch brněnské vědecké scény v podání výzkumného týmu, který je složen z osmi odborníků z oborů laserové optiky, radioelektroniky, biomedicíny, informatiky, teoretické fyziky a astrofyziky. Mladí vědci, jejichž věkový průměr je 29 let a nejmladšímu z nich je dokonce teprve 21 let, spojili síly při práci na projektu nové metody slavící nyní vítězství v prestižní soutěži.

Vedoucí týmu Ing. Ondřej Číp, Ph.D., vítězný projekt oddělení koherenční optiky Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR představuje: „Nová metoda představuje významný krok ke zvýšení spolehlivosti vyráběných mechanických součástí. Zaměřuje se na velmi přesné ověření délky takzvaných koncových měrek, používaných pro kontrolu mechanických měřidel délky. Využití nalezne především v oblastech přesného strojírenství, mikroelektroniky nebo jemné mechaniky a optiky.“  

„Realizovaný systém dokáže bezkontaktním způsobem ověřit až 126 kusů měrek během jednoho měřicího cyklu. Kromě využití v národním měřítku se rýsují možnosti využití této metody a přístroje v zahraničí, především v zemích s rozvíjejícím se automobilovým a strojírenským průmyslem. Mezi takové země patří například Mongolsko, Libanon, Kolumbie či Srbsko. Přístroj tak má rozhodně potenciál stát se zajímavým exportním artiklem,“ uvedl Ondřej Číp.  

O týmu:

Vedoucí výzkumného týmu, Ondřej Číp, je absolvent Biomedicínského inženýrství Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií na VUT v Brně. V současné době pracuje v Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR, kde se věnuje výzkumu nových metod bezkontaktní kalibrace koncových měrek pro využití ve strojírenství.

V rámci svého pracoviště je také zakladatelem nového směru výzkumu, ve kterém se využívají femtosekundové pulsní lasery pro přesné měření délky. Mezi důležité členy týmu patří Zdeněk Buchta a Martin Čížek, kteří vnesli do nové metody řadu unikátních postupů. Výzkumný tým doplňuje navíc mladý talent, Tomáš Pikálek, který se ve věku pouhých 21 let již podílel na závěrečném vyhodnocení spolehlivosti vítězné metody.   

O soutěži Cena Siemens 2012:

Společnost Siemens je pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašovatelem již 15. ročníku soutěže Cena Siemens – Werner von Siemens Excellence Award 2012“o nejlepší diplomové, doktorské a výzkumné práce.

Letošní ročník vznikl za významné spolupráce s Akademií věd ČR a Českou konferencí rektorů. Nejvyšší představitelé těchto organizací jsou garanty nově vyhlášených kategorií v oblastech vědeckého výzkumu a vysokoškolské pedagogiky, a současně jsou i předsedy příslušných odborných porot.

V dosavadních čtrnácti ročnících byly ceny s plaketou vynálezce Wernera von Siemens uděleny 183 studentům. Ve formě stipendií a finančních odměn Siemens podpořil mladé talenty celkovou částkou dosahující téměř pět milionů korun.

První navigace od Mapy.cz. Celá zdarma a s turistickými podklady offline. Stahujte, než vyrazíte na výlet.