Porazila Serenu

V roce 2004 všechny ohromila Maria Šarapovová (19. 4. 1987) jedna z nejdravějších sportovkyň, překvapivým vítězstvím ve Wimbledonu nad dvojnásobnou obhájkyní titulu Serenou Williamsovou. Ze sedmnáctileté teenagerky se přes noc stala světová senzace.

Z anonymity se vydala na mezinárodní scénu, zrodila se „Maria mánie“. Šarapovová se stala jménem a tváří rozpoznatelnou po celém světě.  Úspěch byl dlouhodobý: několikrát byla světovou tenisovou jedničkou, vyhrála další 4 grandslamy a stala se jednou z nejlépe vydělávajících sportovkyň na světě.

A pak – možná na vrcholu kariéry – musela čelit nejtěžší výzvě: během Australian Open v roce 2016 ji Mezinárodní Tenisová Federace obvinila z použití meldonia, zakázané látky, která byla teprve nedávno přidána na seznam. Výsledné pozastavení činnosti jí znemožnilo hrát po dobu patnácti měsíců – což je pro sportovce děsivě dlouhá doba. Média spekulovala, že to pro ni může být konečná. 

Meldonium údajně užívala jako prevenci proti cukrovce už deset let, nebrala v potaz aktualizaci seznamu zakázaných látek, kam meldonium zařadili. 

Na kurtech je hodně slyšet

Šarapovová je známá svými hlasitými "heky" na kurtech (přes 10 decibelů), nepřehlédnutelná je její 188 cm vysoká postava. Narodila se v městě Nagaň, na Sibiři, má přezdívku Sibiřská siréna. Proslulé byly její souboje se Serenou Williamsovou. 

Ruská tenistka je známa i svou charitativní činností a vystupováním v modelingu.

Jde tvrdě za svým

V kariéře Šarapovové ale vždy hrálo klíčovou roli odhodlání a oddanost tvrdé práci. Její příběh nezačíná vítězstvím ve Wimbledonu v roce 2004, ale před mnoha lety v sibiřském městě Nagaň, kde jako pětiletá, s koncentrací dospělé hráčky, začínala hrát na ošuntělých kurtech. Začíná v situaci, kdy její otec, přesvědčen, že z jeho dcery bude jednou hvězda, riskoval všechno, aby je dostal na Floridu, posvátnou zem tenisových akademií.

Jejího talentu si všimla i Martina Navrátilová. Začíná, když sem oba dorazili s pouhými sedmi sty dolary a uměli jen pár slov anglicky. Šarapovová z tohoto mála vykřesala jednu z nejvýznačnějších sportovních kariér v historii. V Nezastavitelné si příběh můžete poprvé přečíst jejími vlastními slovy.

Vydala Jota Brno.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.