Mnozí tomu uvěřili, zrovna jako intelektuálové ze Západu, kteří navštívili ve 30. letech Sovětský svaz a přivezli světu fučíkovskou legendu o zemi, kde zítra znamená včera.

Oliver Hilmes představuje v knize Berlín 1936 vydané nakladatelstvím Host Brno příběh srpnových šestnácti dnů, ve kterých žil Berlín letní olympiádou.

Šestnáct dnů, které měly otřást světem

Do německého hlavního města, které chtějí národní socialisté prezentovat jako světovou a otevřenou metropoli, proudí desetitisíce lidí. Autor sleduje prominentní i zcela neznámé osoby, Němce i zahraniční hosty na stadionech a v ulicích, které žijí nejen touto sportovní událostí.

Na krátkou chvíli zmizely cedule zakazující Židům to či ono, místo nacistické hymny Horsta Wessela zní ve městě jazz. Jako by se Berlín změnil v úplně běžné evropské velkoměsto. Jenže v pozadí se nacistický režim dál snaží ovládnout veškeré dění v zemi.

Hilmes předestírá atmosféru města, kde se během olympiády, která se stala pro Hitlera ostudnou, když černý Jesse Owens pokořil v bězích všechny bělochy, setkávají různorodí protagonisté.  

Na scéně se objevují nejlepší světoví sportovci, diplomaté a nacističtí pohlaváři, stejně jako transvestité, prostituti, majitelé restaurací, sami Berlíňané i turisté. Jejich příběhy fascinují a překvapují, ale zároveň z nich mrazí.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.