Slavnosti města Mikulova se letos dočkají velkolepého pojetí, jejich program zatím připomíná malé vinobraní. Ten páteční zajistí Regionální muzeum v Mikulově, které pořádá Muzejní noc s Májovým víkendem.

Náměstí ožije v sobotu 26. května. Kromě místních souborů se publiku představí Jiří Zonyga s kapelou. Zájemci se vydají Po stopách historie Mikulova 19. století, chybět nebude ani tradiční jarmark. Stánky s občerstvením i vínem vyrostou taky na amfiteátru.

"Sobotní odpoledne tam bude patřit dětem. Můžou se těšit na kolotoče a spoustu zábavy. Agentura Gryff , která tradičně zajišťuje historický program na Pálavském vinobraní, pro ně přichystá nejrůznější hry a soutěže,“ rozvedla ředitelka Mikulovské rozvojové Marcela Koňáková s tím, že vstupné je zdarma. Zpoplatněný bude pouze blok koncertů, který začne v 18 hodin.

Na pódiu se vystřídá Tomáš Klus, Mandrage a slovenská skupina Desmod. Po nich bude hrát do půlnoci ještě Denver z Březí. Vstupenky od pondělí 12. března prodává Turistické informační centrum Mikulov, které je posílá rovněž poštou na dobírku. Jedna stojí 150 korun, na místě podraží o padesátikorunu.

Milovníci vína můžou během soboty zamířit do Hotelu Zámeček, kde se uskuteční Mikulovské vinné trhy. „Jejich patronkou se tentokrát stane Naďa Konvalinková. Kromě koštu špičkových vín z Čech a Moravy, nabídneme poprvé přehlídku vín ze zahraničí. Zajistíme i kulturní program a občerstvení,“ slíbil majitel hotelu Josef Ševčík s tím, že vstup na trhy je letos volný. Prodávat se budou pouze degustační bločky, katalogy a skleničky.

Galerie Konvent a Eat art gallery plánuje společné zahájení výstavy pojmenované Mythart and Fillets Fine Art. K vidění budou obrazy z dílny Michele van Hogen z Rakouska a grafické listy, k ochutnání tradiční food style. Vstup do obou galerií je dobrovolný.

Mikulovská rozvojová, která organizačně zajišťuje Slavnosti města, počítá taky s nedělním dopoledním program, teprve ho upřesní. Odpoledne se pak v obřadní síni židovského hřbitova uskuteční vernisáž výstavy s názvem Moravští zemští rabíni v Mikulově. „Bude pojednávat o nejvýznačnějších osobnostech zdejšího židovského města pochovaných na mikulovském židovském hřbitově,“ upřesnil pracovník regionálního muzea Jiří Sekereš.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.