Návštěvníci festivalu mají možnost vstoupit do rozhovoru s lidmi, kteří jsou něčím odlišní a zajímaví. Mohou poznat a promluvit si s těmi, kteří žijí v jiných zemích, mají jinou kulturu, zvláštní osudy či postoje, zdravotní postižení či netradiční způsob žití. V Živé knihovně se odbourávají předsudky a stereotypy.

Myšlenka Živé knihovny přišla z Dánska. Nevládní hnutí mládeže Stop the Violence zorganizovalo první Živou knihovnu v roce 2000 na festivalu v Roskilde. Tento koncept používá například lidskoprávní organizace Amnesty International v rámci svého vzdělávacího projektu.

Živou knihu, osobnost, která bude vyprávět svůj příběh, si můžete „zapůjčit“ na 20 minut jen pro sebe, když si objednáte exkluzivitu. Knihu můžete číst i ve skupině. Účast na tomto projektu zatím přislíbili například Miroslav Wanek z kapely Už jsme doma, mladá žena s nejvyšším IQ, muž, který v dětství oslepl či žena, která žije stylem polyamory, čili v několika milostných vztazích najednou.

Stánek Živá knihovna bude v mikulovském amfiteátru otevřen v pátek 24. 8. od 18:00 do 21:00 a v sobotu 25. 8. od 16:00 do 19:00.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.