Zatímco dříve na zámeček tu a tam zavítala šlechta, buď aby si po lovu či výletu dopřála svačinku, dnes sem může zamířit každý, kdo má rád romantiku a historii. Empírový zámeček stojí každopádně za návštěvu.  

Jako lovecký zámeček Pohansko nechal postavit v letech 1811 – 1812 kníže Jan I. z Lichtenštejna. Návrh stavby vytvořil Josef Hardtmuth a Josef Kornhäusel. O mnoho staletí předtím tu stával obranný val slovanského hradiště.

Jde o výsostně elegantní a symetrickou plochostropou stavbu s přízemními otevřenými arkádovými křídly, která má ve střední části jednopatrovou nástavbu. Pod římsou přízemního patra a v čele nástavby jsou kruhové reliéfní medailony a obdélníkové reliéfy se štukovými výjevy inspirovanými antickými příběhy. V kruhových medailonech se odvíjí příběhy, vztahující se převážně k bohyni lovu Dianě. Jejich autorem byl pravděpodobně vídeňský sochař Josef Klieber.

V rámci Lednicko-valtického areálu je výzdoba zámečku Pohansko unikátní tím, že pouze tady můžete v reliéfech kromě mnoha jiných antických hrdinů spatřit také samotného Dia.

V interiérech zámečku byla instalována expozice dokumentující výsledky rozsáhlých archeologických výzkumů slovanského hradiska, která byla v roce 2010 inovována. Tehdy byla před zámečkem slavnostně odhalena čtyři metry vysoká socha moravského knížete Rostislava.

Zámek Pohansko je veřejnosti přístupný od dubna do října, kdy je také v provozu prodejna s občerstvením. Zajímavý objekt, který spadá pod Městské muzeum a galerii Břeclav, je otevřen denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin.

Na sváteční neděli 20. dubna proběhne od 13.30 hodin u zámku Pohansko Velikonoční folklorní jarmark a zároveň 8. ročník Benefičního koncertu. Vystoupí dětský soubor Žižkovjánek z Moravského Žižkova, taneční soubor Old Stars Břeclav, cimbálová muzika Hudci a mužácký sbor Koňaré z Poštorné. Na jarmarku bude možné shlédnout a zakoupit rukodělné výrobky. Pro děti je připravena velikonoční dětská dílna.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.