„Nápad na společný koncert rodičů a sourozenců pochází z hlavy naší paní učitelky Věry Konečné, která s ním přijela z dovolené. Nadhodila to před kolegy i samotnými rodiči a i když se nám to zpočátku zdálo hodně odvážné, ukázalo se, že rodiče myšlenku kvitují, a tak nebyl důvod se do toho nepustit,” uvedl ředitel Základní umělecké školy Hustopeče Jaromír Benda a dodal, že větší práci zabralo přesvědčování dětí. „Znáte to, děti a rodiče.... Mám pocit, že puberta u dětí začíná čím dál dřív,” směje se. 

Během odpoledne nazvaného Hraje celá rodina se představilo 13 rodinných hudebních těles. Kromě zpěvu se prostorem kostela nesly zvuky klavíru, kytar, houslí, různých druhů fléten, hoboje, trumpety, cajonu, baskytary či violoncella.

„Zapojily se děti ze všech našich oborů a ukázalo se, že i rodiče mají za sebou nějaké základy hudební výchovy. Někteří jsou dokonce aktivní muzikanti, takže opravdu bylo co poslouchat,” pochvaluje si Benda.

Jedny z největších ovací si vysloužila rodina Slaných, která předvedla opravdu husarský kousek - rozvernou skladbu zahranou osmiruč na klavír! „Byl to nápad naší paní učitelky, protože věděla, že máma i táta umí celkem dobře hrát. A tak jsme vlastně dostali noty a po večerech trénovali. Mamka chtěla tu lehčí variantu, ale my jsme ji přehlasovali a zahráli jsme tu těžší,” chlubí se desetiletý Jakub Slaný.

„My jsme si na dnešek připravili dvě pohádkové písničky a trénovali jsme asi čtrnáct dní. Já jsem zpívala, brácha hrál na baskytaru, mamka na housle a kytaru a taťka na klavír. Moc nás to spolu bavilo,” popisuje své vystoupení osmiletá Eliška Brúčková, které odzpívala titulní píseň z pohádky Na vlásku.

Vrcholem koncertu pak bylo vystoupení bývalé studentky hustopečské ZUŠky, houslistky Veroniky Vechetové se svým snoubencem, violoncellistou Husákova kvarteta Matějem Kovandou, kteří za klavírního doprovodu Veroničiny maminky Heleny zahráli několik Vivaldiho skladeb.

„Byl to nečekaně krásný koncert a myslím si, že jsme zadělali na novou tradici a příští rok se tu opět sejdeme,” doufá ředitel Benda.

Kromě mohutného potlesku si vystupující rodiny odnesli i květiny, sladkosti a dobrý pocit ze společně stráveného času.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.