„Máme osmičková výročí, kdy si připomínáme události kolem toho přelomového roku formování Československa, a my touto výstavou vlastně navazujeme na tyto oslavy. Výstava se zaměřuje na politické, sociální a kulturní dějiny města v prvním desetiletí nového státu. Před několika lety jsme tu měli výstavu o událostech, které vedly k vypuknutí první světové války, takže tohle je jakoby její pokračování,“ představuje expozici vedoucí muzea Soňa Nezhodová.

Videoreportáž

Už po prvních krocích mezi vystavenými exponáty na návštěvníky dýchne duch minulých časů, které máme tendence si trochu idealizovat. 

„My máme dneska takové představy, že doba monarchie byla moc pěkná, že se možná Rakousko-Uhersko nemělo rozpadat; Masaryk byl často obviňován z rozpadu monarchie, ale ta zásadní událost té doby byla světová válka. A to bylo něco, co nešlo vrátit zpět a společnost prostě musela nějakým způsobem reagovat,“ vysvětluje historické souvislosti Nezhodová.

Oko návštěvníka zaujmou dobová platidla, známky, užitkové předměty, dokumenty i plakáty kulturních akcí, kterým je věnována značná část výstavy. 

„Když se na ty plakáty podíváte a uvědomíte si, že tyto akce pořádali titíž učitelé, kteří se angažovali i v činnosti Sokola nebo nacvičovali divadla, a to na velmi vysoké úrovni, tak si myslím, že to se s dnešní dobou nedá vůbec srovnat,“ zamýšlí se Nezhodová.

Výstava Hustopeče před sto lety je k vidění v Městské muzeu a galerii do 2. září - ve všední dny od 9:00 do 16:30, o víkendech od 13:00 do 17:00.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.