V rámci dubnového setkání Unie enologů posuzovali členové 7 vzorků bílých a 4 vzorky červených vín. „Šampionem“ dubnového setkání se stal výběr z hroznů Grand Pinot Bizé ročník 2015 z vinařství Ing. Petr Bíza, které získalo 89,05 bodů a zařadilo se na dělenou dvacátou pátou pozici mezi dosud hodnocená suchá vína soutěže.

„Víno pochází z naší prestižní vinice Novosedy, kde jsou vysazené burgunské klony,“ uvádí Petr Bíza a dodává: „Hrozny se macerovaly 30 dní na slupkách, pak víno zrálo v dubových sudech 28 měsíců a až nyní se dostalo do prodeje.“

V chuti je Grand Pinot Bizé nazrálé, bohaté extraktem, s příjemně vyváženými sametovými tříslovinami a s lahodnou dochutí sušených třešní, jahodového džemu a čokolády. Držitelem nejvyššího počtu bodů v soutěži je zatím Pinot Noir, výběr z hroznů z roku 2011 z vinařství Vinselekt Michlovský.

Nejnáročnější soutěž hodnocení vín u nás s názvem „Suchá vína online“ je založena na systému plovoucího výběru 100 nejlepších moravských a českých vín.

„U každého vína hodnotí komise složená z přítomných členů unie nejen senzorické vlastnosti, ale také jeho momentální kondici a chování vína v čase hodnocení z velké sklenice, kde vynikne vrstevnatost a potenciál vývoje včetně vhodnosti ke snoubení v gastronomii. Vína se bodují způsobem vylučující alibismus a všechna hodnocení se počítají do průměru,” uvádí předseda Unie enologů, Mojmír Baroň, a dodává, že přihlásit se mohou pouze vína splňující podmínky soutěže.

Do výběru mohou být následně zařazena pouze vína, která dosáhnou 85 bodů. Platí také, že vína s vyšším bodovým hodnocením nahrazují v systému ta s hodnocením nižším. „Posláním soutěže je návrat moravského vinařství ke komplexním suchým bílým i červeným vínům plně srovnatelným s velkými vína Evropy a celého světa,“ dodal Mojmír Baroň.

Unie enologů České republiky, z. s. byla založena v roce 2014 zakládající pěticí členů: Milošem Michlovským, Františkem Mádlem, Petrem Ptáčkem, Markem Petrjánošem a Mojmírem Baroňem, který je předsedou spolku.  K dnešnímu dni má 42 členů.

Cílem Unie enologů je sdružovat enology působící v České republice, organizovat odborné semináře k podpoře výzkumu a vzdělávání svých členů v oblasti vinohradnictvím, enologie, vinařství, zajišťovat světu pro vinařskou a vinohradnickou veřejnost, podporovat spolupráci s ostatními vinařskými organizacemi.   

Další informace na www.unieenologu.cz a www.suchavinaonline.cz

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.