I přes větrné počasí se v pátek 22. února sešlo na vinohradu sedmdesát tři soutěžících, kteří se přijeli do Sedlece utkat v netradiční vinohradnické disciplíně. „Zájem o soutěž se rok od roku zvyšuje. Letos jsme měli kompletně na plněnou kapacitu již před zahájením soutěže. Deset z nich byly ženy,“ říká Miloš Balga, jednatel společnosti BS Vinařské potřeby, která je organizátorem soutěže.

Na každého soutěžícího z kategorie ELITE čekalo 25 keřů odrůdy rulandské šedé a na juniory 25 keřů odrůdy dornfelder. Na ořezání měli soutěžící časový limit 15 minut.

„Počasí naštěstí navzdory předpovědím nezaskočilo řezače avizovanými dešťovými srážkami. Potrápil je ale silný studený vítr a hlavně deset let stará, bujná vinice,“ uvedl Martin Chlad, marketingový a obchodní ředitel Svazu vinařů ČR. Osmičlenná odborná porota hodnotila kvalitu řezu a u nerozhodných výsledků měla možnost přihlédnout k času soutěžících.

„Letos se podařilo ve stanoveném limitu ořezat všechny keře pouze necelé sedmdesátce procent soutěžících,“ dodal Chlad. Za správné ořezání keřů bylo možné získat 5 bodů, celkem tedy 125 bodů. Tomáši Petrželovi se podařilo ostříhat všech 25 hlav se ziskem 120 bodů.

„V kategorii Junior byly výsledky opět velmi těsné a o pořadí rozhodoval nakonec výsledný čas,“ upřesnil Martin Chlad. Nejlépe si vedl Miroslav Vodák ze Střední vinařské školy Valtice, který ořezal svých 25 keřů za 12:55.  

První v obou hlavních kategoriích si již tradičně odváží trofej v podobě pozlacených nůžek a vinohradnického nářadí od společnosti BAHCO. Vítěz v hlavní kategorii navíc získá týdenní pronájem některého z vozů Ford.

Soutěž vznikla v roce 1993 jako neformální setkání vinařů, kteří měli chuť ukázat svůj um v řezu révy vinné. Postupně se z amatérské akce stala seriózní a vyhledávaná celostátní soutěž nejlepších řezáčů révy vinné, která má dobrý zvuk jak mezi vinaři, tak i odborníky z oboru vinohradnictví. Akce se koná za podpory Jihomoravského kraje a obce Sedlec. Dalšími partnery byli společnosti Kubota, Eika, Agrotec.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.