Ani velmi chladné a větrné počasí neodradilo v pátek 23. února sedmdesát dva soutěžících, kteří se přijeli do Dolních Dunajovic utkat v netradičním vinohradnickém klání.

„Zájem o soutěž se rok od roku zvyšuje. Letos jsme opět zaznamenali rekordní počet přihlášených účastníků. Zájem narůstá i mezi mladými řezači, kterých se přihlásilo letos dvacet,” řekl Miloš Balga, jednatel společnosti BS Vinařské potřeby, která je organizátorem soutěže.

Na každého soutěžícího čekalo 25 keřů odrůdy rulandské šedé, na jejichž ořezání měli soutěžící v kategorii ELITE časový limit 15 minut a v kategorii JUNIOR limit 20 minut.

„Podmínky, a nejen ty klimatické, byly letos pro soutěžící opravdu složité. Nelehkým úkolem bylo hlavně zdolání dvanáct let staré vinice,“ uvedl Martin Chlad, marketingový a obchodní ředitel Svazu vinařů ČR. Osmičlenná odborná porota hodnotila kvalitu řezu a u nerozhodných výsledků měla možnost přihlédnout k času soutěžících.

„Letos se podařilo ve stanoveném limitu ořezat všechny keře pouze necelé osmdesátce procent soutěžích,“ dodal Chlad. Za správné ořezání keřů bylo možné získat 5 bodů, celkem tedy 125 bodů. Janu Polehňovi se podařilo ostříhat všech 25 hlav se ziskem 121 bodů.  Nejúspěšnější řezačkou mezi ženami byla Marie Fornůsková ze společnosti Chateau Bzenec.

„V kategorii Junior byly výsledky velmi těsné a o pořadí rozhodoval nakonec výsledný čas,“ upřesnil Martin Chlad. Nejlépe si vedl Štěpán Tesařík z Mendelovy univerzity z Brna, který ořezal svých 25 keřů za 16:01.  

První v obou hlavních kategoriích si již tradičně odváží trofej v podobě pozlacených nůžek od BAHCO. Vítěz v hlavní kategorii navíc získá desetidenní pronájem některého z vozů Forf.

Soutěž vznikla v roce 1993 jako neformální setkání vinařů, kteří měli chuť ukázat svůj um v řezu révy vinné. Postupně se z amatérské akce stala seriózní a vyhledávaná celostátní soutěž nejlepších řezáčů révy vinné, která má dobrý zvuk jak mezi vinaři, tak i odborníky z oboru vinohradnictví. Soutěž proběhla za podpory Jihomoravského kraje a obce Dolní Dunajovice.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.