„Je dobře, že se Husitské muzeum zmodernizovalo a vytvořila se v něm zajímavá expozice. Návštěvníci zde najdou nejen klasickou výstavu, ale také interaktivní exponáty,“ řekla Právu starostka Tábora Hana Randová (ODS).

„Původní výstava pocházela ze 70. let a v 90. letech byla upravována,“ řekl Právu ředitel Husitského muzea v Táboře Jakub Smrčka. Úprava interiéru přinesla podlahové topení do vestibulu i plošinu pro handicapované.

Lidé si na výstavě prohlédnou průřez husitskou historií, aby si z něj mohli odnést ucelený obraz. V prvním sále bude nainstalované promítací plátno ve tvaru historické lunety. Na něm poběží desetiminutový film o počátku husitství.

Další sál ukáže například to, co se dělo v Praze s reformním hnutím. Zájemce seznámí i s událostmi týkajícími se Jana Husa a počátku husitské revoluce.

„Ve třetí místnosti návštěvníci najdou modely válek i husitských zbraní,“ poznamenal Smrčka. Podotkl, že na animovaných ukázkách lidé uvidí, jak se například ovládaly dobové zbraně, a také si mohou vyzkoušet průběh bitev.

Expozice v muzeu se věnuje i vojevůdci Janu Žižkovi a Jiřímu z Poděbrad, který vedl druhé husitské války. Na výstavě nebude chybět ani téma česká reformace, jednota bratrská, český utrakvismus či národní obrození 19. a 20. století

„V jedné z prostor vznikla husitská kaple, kde jsme umístili modely, například velký Litoměřický graduál s iluminací Mistra Jana Husa, vzácnou táborskou cínovou křtitelnici z konce 15. století i model utrakvistického oltáře,“ vysvětlil Smrčka a dodal, že poslední místnost věnovali městu Tábor.

Vernisáž se uskuteční v sobotu 11. září v 10 hodin v gotickém sále radnice. Instalace celé expozice bude dokončena v říjnu. (jan)

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.