Divní vodní strojové

Italský mistr spolu s dalšími, hlavně štukatéry, vystavěli pro Rožmberky v našich zemích nevídaný skvost. Páni z Růže hojně využívali nádhernou patrovou vilu s parkem, postavenou na dřevěných pilotech, před okolím skrytou vysokou zdí.

Na kanále v časech jednoho z nejvýznamnějších Čechů, státníka politika Viléma z Rožmberka, (1535-1592) byly provozovány různé mechanismy k obveselení ctěného publika. „Toho roku (1586) na Kratochvíli v oboře netolické divní vodní strojové a obrazové, skrze něž voda tekla, postavení. Mnoho na to nákladu šlo a nic stálého nebylo, tudy jen cizozemci peníze vyšidili," píše o události rožmberský kronikář Václav Břežan.

Kastelána by Rožmberci jistě brali

Mají se sem vrátit, a určitě to tak bude, o to se postará kastelán Vojtěch Troup, který má po 30 letech „své“ Kratochvíle za více než srdeční záležitost.

Rožmberští by měli ze správce radost převelikou, jeho zásluhou se do znekulturněných místností podařilo vrátit mobiliář, protože zámek byl nábytkově doslova holý. Nynější kusy jsou zápůjčky nebo na míru vyrobené repliky. Mnozí tu pamatují expozici loutkového filmu, kdy vitríny zastiňovaly nádherné fresky a štuky.

Pro kochání

Zrestaurované zdivo, včetně na zakázku vyrobených dlaždic podlahy, pokoje, v jakých renesanční hosté přebývali, kaskádu hravých barev nástěnných maleb, sály s výtečným aranžmá, to tu uvidíte.  

„Pro libost a pokochání,“ jak sám říkal, nechal zřídit Vilém Kratochvíl, jak se v kraji nazývá, u městečka Netolic, aby zde mohl odpočívat po náročných jednáních u císařského dvora. S Rudolfem II. nebylo lehké pořízení, Kratochvíle mu také jednu dobu patřily, to když Petr Vok musel poplatit dluhy, které Vilém nadělal. A nebylo jich málo. Rudolf se ale na zámek nikdy nepodíval.  

Lovy a hostiny

Také olbřími hony a lovy s opulentními hostinami se na panství odehrávaly. Tisíce kusů zvěřiny padaly za oběť, kuchařina byla značně náročná, panstvu se muselo být k dispozici permanentně. Lovy a hony bývaly záležitost odvahy i prestiže, zde se v sázkách hrávalo o vysoké peníze. Vilém zemřel bezdětný, nepomohl ani sňatek s katolickou šlechtičnou Polyxenou z Pernštejna.  Pernštejnský znak zubří hlavy je na zámku mnohokráte k vidění vedle rožmberského.

Nakonec zadlužené panství zdědil Petr Vok, který se z Krumlova odstěhoval na Třeboň.

Zámek vydrancovali při vpádu do Čech Pasovští, jejich armádu Vok vyplatil, zachránil Čechy před zplundrováním. Na panství přišli Eggenberkové. Kratochvíli nechali nákladně opravit a pořádali tu různé slavnosti setkání. Po nich přišli Schwarzenbergové, rovněž se stavebními úpravami, objekt sloužil jako úřednické centrum. Po roce 1945 byl zámek téměř prázdný, poté přišla rekonstrukce a zmiňovaná filmová expozice.

Na Kratochvíli probíhají stále kulturní akce, Národní památkový ústav se o objekt spolu s kastelánem vzorně starají.

Další informace

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.