Sammy Vomáčka se narodil roku 1946 jako Jiří Vomáčka v tehdejším Československu v Brandýse nad Labem. Jeho hudební vývoj zahrnoval vcelku obvyklý posun od prvotního okouzlení rockem v šestnácti letech přes odklon blues až k současnému jazzu, swingu a zejména ragtimu.

Od roku 1970 žije v Německu, v roce 1974 opustil Berlín a vydal se na cesty po pódiích dalších evropských států. Později, v roce 1979, se dostal i do země hudby, kterou interpretuje, a to do USA, kde úspěšně odehrál několik koncertů - například v San Franciscu nebo San Diegu.

Hraje jak v triu, tak sólově, používá většinou klasickou westernovou kytaru, ale bluesové skladby hraje i na rezofonickou kytaru. Mnohé ze skladeb jeho koncertního repertoáru jsou pro kytaru přepsané pianové ragtimy.

K pojmu ragtime: je to styl hry na klavír z počátku 19. století, považovaný za poslední mezistupeň mezi tradiční černošskou hudbou a jazzem. Díky filmu Podraz je asi nejznámější ragtime Scotta Joplina z roku 1902 The Entertainer, nebo domácí Ježkův Bugatti Step.

Tři ukázky, jak zní ragtime (paradoxně původně zrozený na banjo, teprve následně se jeho doménou stal klavír) v podání Sammyho Vomáčky: 1. ukázka, 2. ukázka, 3. ukázka

Sammy udržuje kontakt s publikem kromě hudební virtuozity i neformálním vyprávěním historek ze svého pestrého muzikantského života. S obojím se mohou posluchači tedy setkat již v pondělí 23. ledna v Divadelní kavárně v Písku, koncert začíná ve 20.00 hodin.

Weby:

http://www.sammyvomacka.de/

http://www.divadelni-kavarna.cz/

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.