Noční prohlídky zámku patří již dvě desetiletí mezi vrcholy jindřichohradeckého kulturního léta. V letošním roce však budou výjimečné. Diváci se mohou těšit na nové herce, poprvé se podívají i do setmělých renesančních interiérů prvního patra Adamova stavení. Tradičně navštíví také Rondel, středověkou hradní kapli či černou kuchyni.

„V letošním roce došlo k velké změně ohledně pořádání nočních prohlídek. Poprvé je organizuje přímo zámek. Prohlídky budou probíhat pouze v prvním srpnovém týdnu, protože v nich účinkuje skoro dvacítka herců a navíc i dva živí koně. Další termíny, kdy se takhle velký ansámbl může sejít, bychom hledali jen obtížně. Bude to do značné míry neopakovatelná záležitost,“ popisuje dramaturgii prohlídek kastelán Jan Mikeš.  

Tématem letošního ročníku je legenda o Bílé paní. Na tvorbě námětu a scénáře se podíleli kastelán jindřichohradeckého zámku Jan Mikeš a režisér Jiří Rezek.

„Už dlouho jsem toužil osvětlit blíže příběh legendy o Bílé paní. Na rozdíl od ostatních vítkovských hradů a zámků, například Českého Krumlova nebo Rožmberka totiž máme ještě jeden tip, odkud že se pověst vzala a souvisí to s Markétou z Hardeggu, která žila v době Karla IV. ve 14. století. Její manžel Jindřich II. byl téměř permanentně ve válce se sousedy a dokonce čelil i vojsku Karla IV.  Zkrátka po jeho smrti Markéta měla asi všeho válčení dost, odešla do kláštera klarisek v Českém Krumlově a věnovala se, dnešními slovy řečeno, charitě. Pravděpodobně to byla ona, kdo začal na Zelený čtvrtek podávat chudině sladkou kaši. Kvůli bílému hábitu jí lidé začali říkat Bílá paní,“ vysvětluje kastelán Mikeš.  

Pověst o Bílé paní poprvé písemně zaznamenal Bohuslav Balbín v 17. století. V archivu v Jindřichově Hradci narazil na dopisy Perchty z Rožmberka, kterou ztotožnil s pověstí o tajemné ženské postavě a zvykem rozdávat sladkou kaši. „Pravdu samozřejmě nezjistí nikdo a nebereme se úplně vážně, proto se taky představení jmenuje Skoropravda. Jiří Rezek, který psal scénář, chtěl, aby každý návštěvník odcházel s pocitem, že si vlastně nemůže být jistý žádnou z variant, protože na obou něco je a naším záměrem zůstává především pobavit všechny návštěvníky,“ shrnuje kastelán Mikeš.  

Pokud se chcete ponořit do dějin jindřichohradeckého zámku a odhalit (skoro)pravdu o Bílé paní, máte možnost. Vstupenky si rezervujte na www.zamek-jindrichuvhradec.eu Vstupné činí 200,-Kč pro dospělého, 140,- Kč pro děti a studenty a 50,- Kč pro děti do 6 let.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.