Historicky vzácný objekt nebyl prakticky nikdy přístupný veřejnosti. Mohla do něj až od 6. května 2006, kdy jej slavnostně otevřela manželka tehdejšího prezidenta ČR Livia Klausová, hejtman Jihočeského kraje a současná majitelka zámku Radoslava Doubravová.

Návštěvníci tak mohou obdivovat perfektně zrestaurovaný historický objekt (včetně nádvoří i zámeckého parku), ale především nejucelenější a nejrozsáhlejší muzejní expozici, která je procházkou celým životem Emy Destinnové.

Tato expozice se nachází v přízemí i prvním patře zámku, kde jsou k vidění nejen divadelní kostýmy operní pěvkyně a další předměty i artefakty připomínající její kariéru, ale také získaný původní nábytek někdejší majitelky zámku. Obdivovat tedy můžeme nejen Modrý salón, v němž slavná pěvkyně přijala T. G. Masaryka, ale také její pracovnu s psacím stolem nebo ložnici, kde jste upozorněni i na tajný východ.

Ve strážském zámku je však k vidění i novější expozice žačky a pokračovatelky Emy Destinnové - operní pěvkyně Jarmily Novotné.

Prohlídky se nesou ve velmi příjemné atmosféře se zaujatým komentářem odhalujícím jak historii objektu, tak osobnost Emy Destinnové, která v zámku žila přibližně od roku 1914 do své smrti (1930).

Ve Stráži nad Nežárkou napsala i svůj historický román Ve stínu modré růže, v němž zpracovala skutečné události ze života příslušníků rodu baronů z Leonardi, někdejších majitelů Stráže.

Další informace: www.zamekstraz.cz

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.