„Jestliže jsme loňskou sezónu hodnotili jako naprosto průměrnou, tak v letošní k nám přijelo ještě o asi padesát procent méně vodáků. Na vině bylo především špatné počasí,“ postěžoval si Winkler. Lužnice je například oproti dolnímu toku Vltavy daleko méně komerční řekou. Vodáci tam většinou vyrážejí za přírodou a její břehy se nehemží kiosky ani restauracemi.

„Jezdí k nám především vodáci z Čech, kteří si tuhle řeku oblíbili. Letos se však povedl v podstatě jen červenec a v srpnu už se téměř nejezdilo. Na řece byly i třetí stupně, stále pršelo a v takovém případě dávají vodáci většinou přednost jiné zábavě,“ upozornil Winkler s tím, že od roku 2002 nepamatuje na řece silnější sezónu.

„Stále zlobí počasí a katastrofální byla i sezóna před dvěma roky, kdy byly znovu povodně,“ podotkl Winkler. Zároveň však hned zmínil, že s provozováním tábořiště počítá i v dalších letech.

„Ani mě nenapadlo, že bychom toho nechali. Máme už rozjednané některé věci do dalších sezón a také nás to stále baví,“ dodal Winkler.

Lepší sezónu zažili provozovatelé kempů a půjčoven na dolním toku Vltavy. „Myslím, že můžeme být vcelku spokojení, ale je pravda, že oproti minulým letům ubylo cizinců,“ poznamenal Pavel Kolouch ze společnosti Ingetour, která provozuje u Vltavy několik kempů a půjčuje vodákům lodě i rafty.

„Provozujeme kempy například ve Vyšším Brodě, v Rožmberku, v Českém Krumlově nebo i na horním toku. Ideální byl červenec, kdy bylo hezké počasí a řeka byla plná vodáků především z Čech a Moravy,“ konstatoval Kolouch. Dále vysvětlil, že na Vltavě je sezóna z hlediska návštěvnosti téměř vždy svým způsobem zajištěná.

„Je tady vybudovaná dostatečná infrastruktura a řeka není pro vodáky například z Vyššího Brodu do Českých Budějovic tak náročná. Lidé se sem pravidelně vrací,“ je přesvědčený Kolouch. (orh)

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.