Předseda představenstva společnosti Rybářství Třeboň Josef Malecha Právu prozradil termíny divácky nejatraktivnějších akcí.

„Postupně zahájíme lovení plůdku a násady. Hlavní lovení, kdy už přijdou na řadu největší rybníky s tržní rybou, odstartujeme začátkem října,“ uvedl Malecha. Na podzim plánují rybáři z Třeboně vylovit přibližně 2300 tun tržních ryb, z toho zhruba 2100 tun kapra. Zbývající část objemu produkce bude tvořit například amur, tolstolobik, lín, bílá ryba, candát a štika.

Program výlovů hlavních rybníků bude na Třeboňsku velmi bohatý. Rybáři přitom myslí také na veřejnost, pro niž bude na Třeboňsku připraven i jeden sváteční výlov. Od pátku 8. do neděle 10. října budou rybáři k vidění na největším českém rybníku Rožmberku o rozloze 647 hektarů. „Na hrázi bude návštěvníky čekat mimo jiné třeba ochutnávka rybích specialit,“ doplnil Malecha.

Na termín od 4. do 6. října plánují rybáři výlov 141hektarového Ponědražského rybníka Od 12. do 15. října pak přijde na řadu Velký Tisý (313 ha), od 18. do 21. října Záblatský (310 ha) a od 2. do 3. listopadu Malý Tisý (137 ha).

Na Hlubocku se milovníci rybářského řemesla mohou letos těšit hlavně na výlov 118hektarového Munického rybníka ve dnech 27. až 30. října. Atraktivní ale bude rovněž výlov Blatce u Dívčic (98 ha) od 18. do 19. října či Dehtáře (260 ha) od 1. do 6. listopadu. „Náš standardní roční výlov se pohybuje v rozmezí od 1200 do 1300 tun ryb. Největší podíl výlovů připadá vždy na podzim,“ poznamenal ředitel Rybářství Hluboká CZ Vladimír Kaiser.

Přibližně 75 procent sladkovodních ryb, převážně kaprů vyprodukovaných na Třeboňsku, Hlubocku a Táborsku, putuje do zahraničí. Mezi hlavní exportní trhy jihočeských rybářů přitom patří zejména Německo, Francie, Itálie, Rakousko, Švýcarsko, Belgie, Maďarsko, Polsko a Slovensko. (pok)

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.