Od zmijí až po lázně

Příroda jižních Čech je velmi rozmanitá, většina živočišných i rostlinných druhů je ale spojena s vodou. Protože rybníky, to bylo tekuté rožmberské stříbro, měnící ryby ve zlato.

V třeboňském zámku zemřel v roce1611 poslední z Rožmberků, Petr Vok. Město za poslední roky značně „prokouklo“, je turisticky přitažlivé až na asijské obchody v historické části. Za Rožmberků na zámku pobývali i mágové rudolfinské doby, magister Kelley a John Doe. Infocentrum najdete v bočním křídle zámku, vchod je z parku. Výstava seznamuje s Třeboňskem od historie přes tradici lázní, rašelinné koupele město proslavily. Jedním z exponátů je i žena koupající se ve dřevěné vaně, ležérně se protahuje a vychutnává blahodárné blátíčko. Proceduru můžete sami zkusit ve zdejších lázních, pokud se vám podaří získat nějaký termín.

Informace na jedničku

Hlavně je však výstava o přírodě, která je zde rozmanitá. Exponáty jsou umístěny ve svém přirozeném prostředí.  Uvidíte, co se skrývá v trávě, křoví, vodě, bažinách. Zmije, vydry, volavky, divočáky, ale i motýly, štiky, okouny. Je interaktivní, takže můžete určovat i hlasy opeřenců a dalších zvířat, nudit se nebudete ani při krátkém filmu. Infocentrum je velmi dobře vybaveno a pracovnice jsou znalé, co nemají v hlavě, hravě vám najdou na internetu. Mají v nabídce turistické známky, pohledy, magnetky, řadu upomínkových předmětů i publikací. Ryze komerční jsou draci a strašidla v zámeckém sklepení, nic nového, nic objevného, jen pseudoobludky, lákadlo pro děti, ale invence nic moc. Také se můžete nechat vyfotit coby bílá paní.

Svět z věže

Představu o městě si můžete udělat z ochozu věže na náměstí,  jako na dlani je rybník Svět, po kterém jezdí výletní loď k oblíbené pláži Ostendee. Samozřejmá je i procházka po hrázi rybníka kolem sochy Krčína z Jelčan  ke schwarzenberské hrobce. Schwarzenberkové město převzali po Rožmbercích.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.