Objevili i majitelem neschválené malby

Víkend 27. a 28. května bude na zámku v Jindřichově Hradci patřit renesanci. Po dokončení restaurátorské obnovy a částečné reinstalace interiérů se představí v novém kabátě tzv. Zelené pokoje v Adamově stavení.

„Ve všech pěti pokojích, které vznikly jako byt Adama II. a v 17. století zde žili někteří členové rodiny Slavatů, byla obnovena výmalba. Malby tak mají mnohem živější barevnost, než bylo vidět doposud, navíc se podařilo objevit neprovedené návrhy maleb z osmdesátých let 16. století, které zřejmě Adam II. neschválil a nechal zamalovat,“ popisuje nově zpřístupněné prostory kastelán zámku Jan Mikeš.

Překvapení v podobě zakrytých maleb

Restaurování nástěnných maleb si vyžádalo částku 450 tisíc korun. Prací se ujal zkušený restaurátor Luboš Zeman se svým spolupracovníkem Jiřím Dynterou. „V jedné z místností se podařilo odkrýt štětcovou podkresbu mužské a ženské figury, která byla nejspíše malířským návrhem pro výzdobu okenního výklenku. Většina těchto kreseb zanikne, protože jsou překryty výslednými malbami. Ty ale v tomto případě vznikly na menším prostoru, a tak se mohla kresba ponechat. Je to zajímavé svědectví o přípravných fázích malby v renesanci a pro mě ojedinělá zkušenost,“ popisuje restaurátor Luboš Zeman.

Měla to být krev, ale je to červený inkoust

Na hlavní prohlídkové trase se změnila i expozice, nastiňuje život obyvatel zámku v první třetině 17. století. „Návštěvníci se dovědí více o fungování hradecké rezidence, o dvorním ceremoniálu ovlivňujícím každodenní život šlechtice a uvidí i některé dosud nevystavené exponáty“, přibližuje Mikeš.

„Mezi nejzajímavější patří posmrtný portrét Lucie Otýlie z Hradce, nebo krejzlík a manžety rukávů, které podle tradice měl na sobě Vilém Slavata při defenestraci roku 1618. Donedávna byly pokryty údajnou krví. Jak ale restaurátoři při jejich konzervaci zjistili, jednalo se o inkoust, kterým je v 19. století někdo vylepšil pro větší věrohodnost legendy. Kromě tohoto předmětu jsme s třeboňským archivem zahájili jednání o zapůjčení dalších osobních věcí Slavatů. Návštěvníci se tak snad již v této sezoně mohou dočkat rukaviček Františky Slavatové či klobouku, který nosil poslední Slavata Jan Karel Jáchym,“ dodal.

Kam se dříve nemohlo

Kromě tzv. Zelených pokojů nebo pavilónu Rondel se otevřou i jindy nepřístupné prostory. Uvidíte například sklepy pod Adamovým stavením, bývalou kapli Kateřiny z Montfortu, či některé místnosti druhého patra paláce, v nichž se kdysi nacházely nejkrásnější sály zdejšího zámku.

Prohlídky budou po oba dva dny začínat vždy v 11, 13, 14 a 15 hodin.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.