Šeptanda je jako povodeň

Na místě, kde bývala výpusť Samice, stojí na kamenném podstavci železný kříž, do kamene jsou vtesány tři propletené ryby.

Lidová šeptanda okamžitě učinila z rybářů vrahy, nic nepomohlo ani to, že při ohledání se zjistilo, že se nekonalo žádné ubití, pytlákovi selhalo srdce. Ze strachu, nebo z rozrušení, to už je jedno. Pověst z hráze našeho rybničního velikána není zapomenuta.

Největší rybník v Evropě

Pozoruhodné vodní dílo, největší rybník Evropy, po jehož hrázi vede pěší i cyklostezka, v létě menší dálnice, navrhl rožmberský regent Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Pouhých osm stovek lidí přemístilo za šest let, 1584 až 1590, 750 000 m³ zeminy. Prý je Rožmberk podle specifik rybníka největším na světě, zasloužil by si to.

Stavba neměla jen hospodářský význam, rybník vznikl i jako odezva na obrovskou povodeň z 20. srpna 1544. Voda z jižních Čech se dovalila až do Prahy. Hráz se staletými dubisky graciézně lemujícími nejen korunu, ale i svahy odvrácené i přivrácené, je skvělou odpočinkovou trasou.

Na začátku stojí kioskové občerstvení s rybími specialitami, málokdo odolá kapřím i jiným rybím pochoutkám nebo osvěžujícímu nápoji. I lihovinou se to dá proložit, ovšem jen pěšmo, nikoli v sedle. Přes hladinu čeřenou rybami je vidět v dáli třeboňský kostel svatého Jiljí.

Rybník tu chtěl stavět již Štěpánek Netolický, ale neměl dostatek financí. Krčín odvedl přebytečnou vodu z Lužnice do nově zbudované Nové řeky, tím vyřešil lužnické záplavy.

Císařský generál chtěl vodou z rybníka utopit nepřítele

Rybník měl namále za třicetileté války, generál Bonaventura Buquoy chtěl prokopat hráz a zaplavit u Soběslavi tábořícího protivníka. To mu nedovolil majitel třeboňského panství Petr ze  Švamberka. Za zmíněné leté války rybník značně zpustl.

Trocha čísel

Hráz Rožmberka měří 2355 metry, výška je 12 metrů, hloubka u hráze kolem 6,50 metru. Hráz v koruně měří až 12 metrů, v patě až 55 až 60 metrů. Rozloha vodní plochy je 489 hektarů.

Objem zadržené vody 6,2 miliónů kubických metrů. Napájen Lužnicí, hráz ho odděluje od rybníka Káňov. Po hrázi vede naučná stezka, podzimní výlov je nejnavštěvovanějším u nás

Povodně mu daly zabrat

Rožmberk zažil několik velkých povodní. V roce 1890 zadržoval asi  50 miliónů m³ vody. Další velkou vodou byla ta z roku 2002. Po protržení Novořecké hráze schytal odtok z horní Lužnice. Voda zaplavila i část Třeboně, zcela zatopena byla Mokrá luka, kde stojí historické seníky, mihly se i v Pyšné princezně.

Povodeň roku 2006 byla menší, ale napáchala velké škody, poškozena byla i hráz rybníka. Poslední velká voda přišla v roce 2012. Hnala se Nežárkou na Veselí nad Lužnicí. Vodohospodáři snížili odtok rybníka na minimum, Lužnice poklesla, nemuselo se evakuovat.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.