Je mnoho důvodů, proč tato krásná místa vidět. Přiblížíme si zlomek toho nejjižnějšího - České Kanady. Název prý vymyslel propagátor přírody A. Trpák, který chtěl do rodného kraje přitáhnout návštěvníky.

Byl to kraj chudý, v mnohém si uchoval svou středověkou podobu. Nepřála mu ani c. a k. monarchie, Jindřichohradecko zůstalo na okraji zájmu. Až poslední desetiletí přinesly oblasti částečnou prosperitu. Opravila se chátrající města, oživly vesnice, vznikly rekreační oblasti, krajina se pozvolna zalidnila.

1. Město růže Jindřichův Hradec

Velkolepé sídlo pánů z Hradce, hradozámecký komplex patří mezi naše nejvýznamnější kulturní památky. To se vztahuje i na starobylé centrum. Zámek je třetím největším šlechtickým komplexem u nás, budovali ho společně s městem celé generace Vítkovců. Mocný rod, z něhož vzešly odnože pánů z Růže, zkolonizoval jižní Čechy, jejich dominium bylo na rovni královské. Ve městě je gobelinářská dílna, muzea, Krýzovy jesličky, proslulá výmalba příšer v kostele.

2. Maříž, keramická Paříž

Barevná, veselá a příjemná keramika z vesničky Maříž je známá i za hranicemi. Keramiku tu vyrábějí třetí desetiletí a je stále hezčí, svůj výtvor si můžete vyrobit sami, dokonale u toho zrelaxujete.

3. Slavonice, krása na povrchu, stísněné podzemí

Slavonie patří mezi památkové rezervace řadou nádherných opravených renesančních domů. I podzemí města je zajímavé, nesmíte se ale bát, nebo být neplnoštíhlí. To je jen pro otrlé.

4. Zaniklý Pfaffensschlag

Archeology odkrytá zaniklá kolonizační ves z doby Přemysla Otakara II. Ve dvou řadách tu stálo asi 10 domů. Dříve se žilo velmi skromně.

5. Velkolepý Landštejn

Monumentální zřícenina hradu vystavěného počátkem 13. století. Vládli mu mocní Vítkovci, ti vedli dlouholeté spory s okolními rody pánů z Růže. Konflikty přerostly ve "válku růží", nakonec se mezi sebou bili Jindřich z Hradce s Vilémem z Landštejna, který po souboji zemřel. Landštejn byl do 70. let minulého století rychle chátrající zříceninou. Nyní je jednou z chloub jižních Čech.

6. Prvorepublikové opevnění u Slavonic

Soustava bunkrů, některé přístupné, ukazují obrannou linii poblíž hranice s Rakouskem. Stále nastolují otázku - měli jsme se Němcům bránit?

7. Ďáblův zadek

Obří žulové balvany jsou roztroušeny po celé krajině, u Zvůle nedaleko koupacího rybníka najdete skálu pojmenovanou Čertova prdel. Skály jsou kamennými erby zdejší krajiny.

8. Automuzeum v Nové Bystřici

Bývalá  textilka je nabita americkými veterány, od prvoválečných strojů po koráby se žraločími ploutvemi.

9. Jindřichohradecká lokálka

Dvě tratě, do Kunžaku a Nové Bystřice, s úzkorozchodnou lokálkou vyjíždějící lesy a kličkující krajinou plnou rybník. Jízda s párou je velmi oblíbená.

10. Pohádková Červená Lhota

Vodní zámek s červenou omítkou, která mu dala jméno, známe i díky pohádce O Zlatovlásce. Lhota je oblíbeným výletním cílem.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.